Realistická figurína křičí bolestí, umí dostat infarkt nebo rodit. Slouží studentům medicíny

Středisko Swindon and Wiltshire Innovative Technology Care Hub (SWITCH) ve Velké Británii školí studenty zdravotnictví pomocí vysoce pokročilých realistických figurín. Animatronické figuríny mají velkou škálu chování a funkcí, které studentům umožňují získat rozsáhlejší zkušenosti. Figuríny simulují puls, dýchání a mohou dokonce křičet bolestí, píše web BBC.

Cílem projektu SWITCH je zlepšit dovednosti zdravotníků ve Velké Británii. Projekt vznikl jako iniciativa dvou vysokých škol, a to New College Swindon a Wiltshire College. Klade velký důraz na využití imerzivní technologie při výuce studentů, kdy lze v bezpečném prostředí provádět vysoce realistické scénáře péče o pacienty a nouzové situace.

Realistické lékařské figuríny používané v systému SWITCH mohou plakat a křičet, a dokonce i dostat infarkt, mají také puls a simulují dýchání pacienta. Jedna z figurín je také uzpůsobena k realistickému provádění porodů. Pomocí nich mohou studenti bezpečně trénovat provádění nitrožilního zavedení nebo manipulaci s katétrem. Chyby, kterých se s figurínami dopouštějí, se jim v budoucnu vyplatí v podobě lepších dovedností, až dojde na péči o skutečného pacienta.

Figuríny mají mimiku a tón hlasu, které lze ovládat z iPadu. Po vhodném nastavení parametrů lze figurínu přimět například k pláči nebo kašli podle naplánovaného scénáře, který by studenti měli zvládnout. Místa určená k nácviku injekcí jsou vyplněna houbou. Prostředí, ve kterém studenti s figurínami manipulují, je upraveno tak, aby připomínalo skutečné nemocniční oddělení. To vše se děje proto, aby se u studentů medicíny rozvíjely měkké dovednosti potřebné k péči o skutečného pacienta.

Schopnosti zařízení SWITCH nejsou vyhrazeny pouze studentům dvou škol, které jej tvoří. V budoucnu se má zařízení stát hlavním poskytovatelem školení, které pomůže zlepšit dovednosti všech zdravotníků v regionu.

Zdroj: BBC