Umělá inteligence učí studenty medicíny odstranit mozkový nádor lépe než lidé

Ukázalo se, že umělá inteligence dokáže více než lidský faktor. Studenti medicíny, kteří se učili komplikovaný chirurgický zákrok s pomocí umělé inteligence, ve výsledku překonali kolegy, jež na dálku učili lidští experti, píše web inews.

Systém umělé inteligence, nazývaný Virtual Operative Assistant (VOA), poskytuje studentům personalizovanou zpětnou vazbu prostřednictvím algoritmu strojového učení, aby je naučil bezpečným chirurgickým technikám. Lidští instruktoři pozorovali studenty přes živý přenos a dávali jim pokyny na základě jejich výkonu. Studenti, kteří byli doučováni systémem umělé inteligence, se naučili chirurgické dovednosti 2,6krát rychleji a vedli si o 36 % lépe než jejich vrstevníci učeni lidskými experty, aniž by zažili zvýšený stres, který výzkumníci předpokládali.

Studie zjistila, že použití školicích modelů umělé inteligence k doučování studentů by mohlo být efektivním způsobem, jak zlepšit jejich dovednosti a bezpečnost pacientů, a zároveň snížit zátěž kladenou na lidské instruktory.

„Uměle inteligentní lektoři, jako je VOA, se mohou stát cenným nástrojem při výcviku nové generace neurochirurgů,“ řekl doktor Rolando Del Maestro, hlavní autor studie. „VOA výrazně zlepšila odbornost a zároveň podpořila vynikající vzdělávací prostředí. Probíhající studie hodnotí, jak mohou být osobní instruktoři a inteligentní lektoři s umělou inteligencí co nejúčinněji společně využíváni ke zlepšení zvládnutí neurochirurgických dovedností,“ dodal.

Umělá inteligence a virtuální realita se stále častěji používají k výcviku chirurgů a dalších vysoce kvalifikovaných lékařů, aby si procvičili provádění komplikovaných postupů, než se přesunou na lidské pacienty.

„Naše studie dokazuje, že dokážeme navrhnout systémy, které poskytují chirurgická hodnocení na vyžádání s pohodlím studenta a s menším vstupem od instruktorů. Může to také vést k lepší bezpečnosti pacientů snížením možnosti lidské chyby, jak při posuzování chirurgů, tak na operačním sále.“

Doktor Shafi Ahmed, kolorektální chirurg z nemocnice svatého Bartoloměje v Londýně, vysílal živě v roce 2016 operaci pacienta s rakovinou tlustého střeva pomocí 360stupňové perspektivy. Více než 50 000 lidí ve 142 zemích po celém světě sledovalo, jak chirurg odstraňuje nádor 70letému pacientovi. Operace byla také 200 000krát stažena na YouTube, tvrdí doktor Ahmed.

Zdroj: inews.co.uk