Můj syn (7 let) se mi svěřil, co zaslechl ve škole od spolužáka. Hned jsem musela jednat
Dětská fantazie dokáže být pořádně divoká, a když děti nemají dostatek informací, snadno si domyslí svůj vlastní scénář. Stačí jedno neúplné slovo, kousek rozhovoru zaslechnutý za dveřmi, a v jejich hlavách se začne odvíjet příběh, který je často mnohem horší, než jaká je skutečnost.
Přesně to se stalo jednomu sedmiletému chlapci. Ve škole se svěřil kamarádovi, že se doma něco děje, a začal se bát, že je to všechno jeho vina. Kamarád to řekl své matce, která si uvědomila, že tady už nejde o dětské fantazírování, ale o skutečný strach. Neváhala a rozhodla se jednat – promluvit si s rodiči zmíněného chlapce.
Důležité je hádky vysvětlit
Děti vnímají napětí mezi rodiči mnohem intenzivněji, než si dospělí často uvědomují. Jejich svět je mnohem emotivnější a méně racionální, a proto si mohou v hlavě vytvořit různé scénáře, které mohou být zkreslené nebo přehnané. „Dítě neanalyzuje situaci jako dospělý. Místo toho si ji interpretuje na základě emocí a může si začít myslet, že je příčinou problému,“ vysvětluje psycholožka PhDr. Eva Labusová na webu Šance dětem.
Když se hádka odehraje před dítětem, je důležité mu později situaci citlivě vysvětlit. Podle odborníků by měli rodiče dítě ujistit, že hádky nejsou jeho vina a že i přes občasné neshody se stále mají rádi. Psycholožka Mgr. et Mgr. Pavla Koucká dodává: „Pokud rodiče po hádce ukážou, že se umí usmířit a situaci konstruktivně vyřešit, učí tím dítě, že konflikty jsou přirozené a dají se zvládnout zdravým způsobem.“

Dejte pozor i na tón hlasu
Konflikty v rodině nejsou ničím neobvyklým, důležité ale je, jakým způsobem jsou vedeny. Rodiče by se měli vyvarovat urážek, křiku a obviňování před dětmi. „Nejde ani tak o to, že se rodiče pohádají, jako spíše o to, jakým způsobem se to děje a zda dokážou najít řešení,“ upozorňuje výzkum.
Děti nevnímají jen to, co jim rodiče říkají, ale i to, jak se chovají. I když se rodiče snaží hádat potichu nebo v jiném pokoji, děti dokážou vycítit napětí – slyší změnu tónu hlasu, vidí napjaté výrazy nebo cítí chladnou atmosféru doma. To všechno je může rozhodit a vyvolat v nich nejistotu a strach.
Pokud doma panuje dlouhodobé napětí, děti to ovlivňuje víc, než si dospělí uvědomují. Mohou se začít cítit nechtěné, vnímat nejistotu nebo mít strach z budoucnosti. Odborníci radí nastavit v rodině pravidla, jak zvládat hádky – mluvit klidně, vyjadřovat své pocity bez obviňování a hlavně ukázat dětem, že i po sporu se dá najít řešení a usmíření.
Hádky doma mohou děti poznamenat do budoucna
Děti, které jsou dlouhodobě vystavené hádkám a napjaté atmosféře doma, to může poznamenat nejen v dětství, ale i v dospělosti. Některé se stanou úzkostnými, jiné si naopak vytvoří svou bublinu a uzavřou se do sebe, nebo naopak začnou být agresivní. Každé dítě to prožívá jinak, ale jedno je jisté – konflikty v rodině ho ovlivní.

Dlouhodobé napětí může mít vliv i na to, jaké vztahy si dítě vytváří v dospělosti. „Děti si z domova odnášejí vzory chování a berou je jako něco normálního. Pokud často vidí hádky a nesoulad, může to ovlivnit i jejich vlastní vztahy v budoucnu,“ upozorňuje odborná studie.
Proto je důležité nejen snažit se hádky před dětmi omezit, ale také jim dávat pocit bezpečí a jistoty. „I když mezi rodiči občas dojde ke konfliktu, dítě musí vědět, že ho oba stále milují a že jejich vztah k němu se tím nemění,“ dodává psycholožka Eva Labusová.