Ukořistění techniky v Bělgorodě. Cenný úlovek ruského dobrovolnického sboru

Útok proukrajinských ruských jednotek na Belgorodskou oblast je pro Kreml více než jen ostudou a pro Putina problémem s image. Nájezd na ruské území přinesl nečekané zisky, neboť do rukou proukrajinských sil padla cenná vojenská technika, včetně obrněného transportéru BTR-82A a také kompletního systému radioelektronického boje R-330Ž Žitel, jak píše server Defence Blog. Vysvětlujeme, co je to za zařízení.

BTR-82A ukořistěný na ruském území

Prvním velkým ukořistěním techniky je obrněný transportér BTR-82A, kterého se zmocnili vojáci ruského dobrovolnického sboru. Na vozidle je vidět písmeno „Z“, které se postupem času stalo symbolem ruské agrese.

Zachycené vozidlo je nejnovějším z masově vyráběných ruských transportérů. BTR-82A je přezbrojená a přezbrojená verze BTR-80 s přídavným pancéřováním a především s vylepšenou ochranou proti minám. Vozidlo má nový motor, dodatečné vybavení v podobě satelitní navigace a sedaček pohlcujících energii výbuchů pod korbou, a především zcela novou bezosádkovou věž.

Vozidlo je vybaveno kanónem 2A72 a kulometem PKTM. Důležitou předností je stabilizace výzbroje v obou rovinách a také denní a noční zaměřovač, umožňující osádce vozidla bojovat i po setmění.

Rádioelektronický bojový systém R-330Ž Žitel

Ještě cennější akvizicí je radioelektronický bojový systém R-330Ž Žitel. Významné je, že proukrajinské jednotky získali celý, k provozu připravený rušící systém plně zkompletovaný a pravděpodobně s kompletní dokumentací.

Tato akvizice je významná tím, že poskytuje vhled do řešení, jimiž Rusové narušují ukrajinskou komunikaci, včetně satelitní komunikace prováděné pomocí souprav Starlink.

Zdroj: redakce, Defence Blog