Raketa vytištěná na 3D tiskárně opět neodstartovala kvůli problémům s palivem

První 3D tištěná raketa na světě měla v sobotu odstartovat z Floridy a uskutečnit svůj první let do vesmíru. Bohužel technické problémy tento důležitý test rakety Terran 1 opět odložily. Let měl být demonstrací technologie vyvinuté společností Relativity a ukázat její využitelnost při vynášení užitečného nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země.

Koncem února společnost Relativity oznámila, že obdržela od amerického Federálního úřadu pro letectví povolení ke startu první mise rakety Terran 1, která byla vyrobena především pomocí technologie 3D tisku. Mise nazvaná „Good Luck, Have Fun“ (Hodně štěstí a zábavy) měla být prvním letem rakety určené k vynesení užitečného nákladu o hmotnosti až 1 250 kg na nízkou oběžnou dráhu Země.

Raketa Terran 1 opět nedoletěla do vesmíru

Původně měl Terran 1 odstartovat ve středu 8. března. Na poslední chvíli se jej společnost Relativity rozhodla odložit kvůli problémům s teplotou paliva. Další termín byl stanoven na sobotu 11. března. Ani v tento den se raketě nepodařilo vzlétnout do vzduchu. Důvodem byly technické problémy. Tentokrát nebyly zaznamenány žádné nesrovnalosti související s teplotou paliva, jak píše server Space.

Phys připomíná, že raketa je vysoká 33,5 m a má průměr 2,2 m a že 85 % její hmotnosti je vytištěno 3D tiskem z kovových slitin. Její tvůrci se domnívají, že jde o dosud největší objekt vytištěný 3D tiskem. Raketu Terran 1 pohánějí motory Aeon využívající kapalný kyslík a kapalný zemní plyn, které společnost Relativity označuje za „pohonné materiály budoucnosti“. Podle společnosti by právě tyto materiály mohly hrát důležitou roli při budoucích cestách na Mars. Zejména proto, že, jak zdůrazňuje Relativitym, 3D tištěné rakety používají 100krát méně dílů než tradiční rakety a jejich výroba trvá pouhých 60 dní.

Společnost také staví větší raketu Terran R, která na nízkou oběžnou dráhu Země vynese náklad o hmotnosti až 20 000. Očekává se, že její dostupnost zvýší možnost posílat náklad různých provozovatelů družic, které často čekají na volné místo na palubách raket Arianespace a SpaceX. První lety Terranu R jsou naplánovány na rok 2024.

Zdroj: redakce, space.com