Poprvé na světě bylo transplantováno 3D tištěné lidské ucho

Americká biotechnologická společnost právě oznámila, že úspěšně transplantovala 3D vytištěné lidské ucho pacientovi. Společnost 3DBio Therapeutics se sídlem v Queensu vytiskla ucho pomocí pacientových vlastních buněk.

Podle webu InterestingEngineering se mladá pacientka (20 let) narodila s vrozenou vadou, kvůli které měla malé a znetvořené pravé ucho. Náhradní implantát byl vyroben ve formě, která přesně kopírovala její levé ucho. Po 3D biotisku bylo úspěšně transplantováno, v březnu tohoto roku. Nyní pokračuje v regeneraci chrupavkové části, čímž se více přiblíží realitě pravého lidského ucha.

Společnost 3DBio však uvedla, že federální regulátoři přezkoumali návrh studie a stanovili přísné výrobní normy a že data budou zveřejněna v lékařském časopise, až bude studie dokončena. Úspěšná operace byla proto oznámena až nyní, 2. června.

Klinická studie společnosti zahrnuje přibližně 11 pacientů a v současnosti stále probíhá. Je stále velmi pravděpodobné, že některé transplantáty budou tělem pacientů odmítnuty nebo povedou k jiným, dosud nepředvídatelným zdravotním komplikacím. 

Protože však buňky používané k výrobě orgánů (jako u ucha) pocházejí z vlastního těla pacientů, šance na odmítnutí nebo komplikace by měly být malé. 

Pacientka je z nového ucha nadšená. Prý ji její znetvořené ucho nikdy netrápilo, dokud nebyla v pubertě, kdy si přirozeně začala všímat svého vzhledu. „Když jste teenager, staráte se o svou image trochu víc. A také někteří lidé říkali nepěkné věci, které mi začaly vadit,“ řekla Alexa.

Až do své nedávné operace si zakrývala ucho svými dlouhými vlasy a mnoho lidí si jejího hendikepu ani nevšimlo. Teď se ale podle svých slov těší, až si opět vlasy učeše do copánků nebo culíku. „Myslím, že moje sebevědomí stoupne,“ řekla Alexa.

Zdroj: interestingengineering.com, ir.3dbiocorp.com