Raketa Starship dostala licenci před třetím pokusem o start

Federální úřad pro letectví v USA minulou středu udělil společnosti SpaceX licenci, která jí umožňuje znovu vypustit svou mohutnou raketu Starship, a to pravděpodobně již dnes 14. března, ačkoli počasí v jejích zařízeních v jižním Texasu by si mohlo vynutit odklad.

Let by byl třetím pokusem o dosažení oběžné dráhy pro nejvýkonnější raketu na světě, který NASA hodlá použít k přistání astronautů na Měsíci. Při prvním zkušebním letu v dubnu loňského roku raketa vyhodila do povětří startovací rampu, po startu začala padat a nakonec explodovala. Společnost SpaceX, která při vývoji svých systémů uplatňuje iterativní přístup, kdy je nechá selhat a pak to rychle zkusí znovu, provedla v listopadu druhý pokus, při němž se projevilo zlepšení, ačkoli raketa se sama zničila ještě před dosažením oběžné dráhy, píše portál TheVerge.

Raketa, souhrnně nazývaná Starship, se skládá z nosné rakety Super Heavy a kosmické lodi, která je umístěna na jejím vrcholu. Je navržena tak, aby byla plně opakovaně použitelná a přistávala zpět na místě startu. NASA do systému raketu chystá využít pro první přistání člověka na Měsíci od dob programu Apollo.

Zdroj: TheVerge