Motor rakety se 4. března po sedmi letech potulování vesmírem srazí s Měsícem. Bude vše bez následků?
Jednu z nosných raket Falcon 9 vypustila společnost Elona Muska v roce 2015. Raketa svůj úkol splnila, ale po dokončení mise neměla dostatek paliva pro návrat na Zemi. Druhý stupeň rakety se tedy od té doby nachází na neřízené oběžné dráze, uvádí se na serveru SmithsonianMag.
Zmíněná nosná raketa byla součástí první výpravy společnosti SpaceX do hlubokého vesmíru. Cílem mise bylo monitorovat sluneční bouře a zemské klima. Nosná raketa dopravila družici s názvem Deep Space Climate Observatory do gravitačně stabilního Lagrangeova bodu a oddělila se. Od této chvíle se potuluje vesmírem.
„Raketa podléhala střídavě gravitačním silám Země, Měsíce a Slunce, což způsobilo, že její dráha byla chaotická“, říká Jonathan McDowell, americký astronom z bostonského ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Raketa je mrtvá. Prostě se jen řídí gravitačními zákony,“ říká vědec.
Foto: SpaceX/Pixabay
Raketa společnosti SpaceX rozhodně není jediným kusem vesmírného smetí obíhajícím kolem Země, ale podle datového analytika Billa Graye, který vyvinul software sledující objekty v blízkosti Země, by mohlo jít o první zdokumentovanou srážku rakety s Měsícem. Gray předpovídá, že raketa narazí do odvrácené strany Měsíce 4. března 2022.
Jakmile se druhý stupeň rakety srazí s Měsícem rychlostí zhruba 5771 km/h, při nárazu exploduje. „Je to v podstatě čtyřtunová prázdná kovová nádrž s raketovým motorem na zádi. A když si představíte, že tohle hodíte na kámen takovou rychlostí…nebude to veselé,“ říká McDowell.
Ať už srážka této nosné rakety s Měsícem bude s problémy či bez, její kauza upozorňuje opět na obecný problém s vesmírným odpadem. Vzhledem k vysoké rychlosti, kterou se objekty ve vesmíru pohybují, může srážka i s malým úlomkem způsobit velké problémy. V listopadu loňského roku se například astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici museli ukrýt v kosmické lodi, když proletěli oblakem trosek z ruského odstřeleného satelitu.
„Pokud se má budoucnost odehrávat ve vesmíru a opravdu chceme stavět na Měsíci města a základny, bylo by dobré zorganizovat, aby provoz ve vesmíru byl bezpečný“, dodává astronom Jonathan McDowell. Hromadění vesmírného odpadu nad našimi hlavami rozhodně není cestou k výše uvedené bezpečnosti, a nakonec ani k dobrému pocitu lidstva ze své činnosti.
Zdroj: smithsonianmag.com