Krásná ruská kosmonautka poletí do kosmu s raketou SpaceX Elona Muska

Kosmonautka Anna Kikina bude první ruskou astronautkou, která na podzim příštího roku poletí z americké půdy v modulu Crew Dragon společnosti SpaceX (pravděpodobně s posádkou Crew-5). Oznámil to ředitel Roskosmosu, informuje portál techtimes.com.

V posledních měsících došlo k řadě přetahování mezi NASA/USA a Roskosmosem/Ruskem. Připomeňme si jen některé události: nerozhodnost ruské strany ohledně osudu partnerství spojujícího agentury s ISS, problém s ruským modulem Nauka a test protisatelitu, který vytvořil oblak úlomků na oběžné dráze. Ne všechny zprávy jsou však špatné a ta nejnovější se týká kosmonautky Anny Kikiny.

Kosmonautka byla v těchto hodinách vybrán jako první ruský astronaut, který bude moci v rámci dohod mezi NASA a Roskosmosem využít rakutu SpaceX Crew Dragon. To umožní oběma agenturám mít místa na palubě svých kosmických lodí (Crew Dragon a Sojuz), aniž by musely platit další peníze za dopravu. Oznámil to generální ředitel ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin.

Anna Kikina: první kosmonautka, která poletí s Crew Dragonem z USA
V tomto oznámení je několik pozitivních poznámek. Především dojde k návratu k méně napjatým vztahům po testu protisatelitu (který chtěla provést ruská armáda a pravděpodobně o něm neinformovala Roskosmos). Kromě toho dojde k výměně zkušeností, kdy Rusové lépe poznají nové americké jednotky. Kapsle Crew Dragon zatím využívají pouze astronauti NASA, ESA a JAXA, a také soukromá mise Inspiration4.

Podle Rogozina Anna Kikina o tom v době oznámení ještě nevěděla. Sám generální ředitel napsal: „Anna Kikina v rámci výměny letů Roskosmosu a NASA poletí na ISS na podzim 2022 jako členka posádky americké komerční kosmické lodi. Proto bude součástí posádky kosmické lodi Sojuz MS i astronaut NASA.“

Díky těmto informacím je velmi pravděpodobné, že Kikina bude schopna letět na misi Crew-5 naplánovanou na září/říjen 2022.

Zdroj: techtimes.com