Samopal vz.61 Škorpion. Československá zbraň, kterou znají po celém světě. Jaké má specifikace?

Samopal vz.61 Škorpion byl vyvinut v Československu koncem 50. let 20. století Miroslavem Rybářem. Původně byla tato zbraň určena pro průzkumné jednotky, speciální jednotky, štábní důstojníky a nefrontové jednotky jako osobní obranná zbraň, píše web Military today.

První prototypy byly dokončeny v roce 1959 a do výzbroje československé armády byla přijata v roce 1961. Tento samopal byl hojně exportován a v Jugoslávii se vyráběl v licenci. Celkem bylo vyrobeno 210 000 těchto samopalů, které patří v současné době do výzbroje mnoha zemí.

Jedná se o zbraň se zpětným rázem (blowback) a selektivní střelbou. Má originální mechanismus pro snížení rychlosti střelby. Původní vz.61 Škorpion byl komorován pro náboj 7,65×17 mm Browning (.32 ACP). Z dnešního pohledu je tato ráže považována za nedostatečnou, nicméně v té době se jednalo o standardní střelivo pro mnoho služebních pistolí a standardní pistolový náboj používaný československými ozbrojenými silami. Verze Sa vz. 61 byla menší a lehčí než většina soudobých konstrukcí. Z tohoto kompaktního samopalu se dalo snadno střílet jednou rukou, avšak jeho účinný dostřel se pohyboval pouze kolem 50 metrů. Škorpion se osvědčil jako spolehlivá zbraň.

Kombinovaný přepínač pojistky a režimu střelby je umístěn nad pistolovou rukojetí. Pohodlně se ovládá palcem. Má nastavení pro střelbu „safe“, „semi-auto“ a „full-auto“. Rukojeť závěru je provedena v podobě dvojitých jezdců. Ty jsou umístěny na obou stranách pouzdra závěru. Nabíjení tohoto samopalu v rukavicích je však nepohodlné.

Původní verze Sa vz.61 Škorpion se plnil ze zásobníků s kapacitou 10 nebo 20 nábojů. I když kapacita zásobníku se liší v závislosti na verzi a ráži.

Tento samopal má sklopnou ramenní pažbou, vyrobenou z ocelového drátu. Pokud není zapotřebí, pažba se skládá přes zbraň. Samopal Skorpion je kompatibilní s tlumičem a laserovým zaměřovačem. Za zmínku stojí, že jeho originální střelivo ráže 7,65×17 mm lze díky nízké úsťové rychlosti snadno ztišit.

Varianty

Pouze poloautomatické exempláře vz. 61 a jeho subvarianty se prodávají po celém světě na civilním trhu, přičemž asi největším zákazníkem je Japonsko. Zatímco pistole jsou bez federálního povolení zakázány všem (z toho jen asi 100 kusů patří někomu mimo vládu, armádu nebo policii), pažba Škorpiona z něj podle japonských zákonů dělá technicky vzato „pušku“. Škorpion se tak paradoxně stal na japonských střelnicích velmi častým jevem. Ještě podivnější informací je, že skládací pažba poloautomatických Škorpionů je v několika státech USA vlastně zakázána.

  • Sa vz.68 Skorpion, verze vyráběná pro pěchotní použití. Je komorována pro střelivo 9×19 mm a má pevnou dřevěnou pažbu.
  • Sa vz.82 Skorpion, komorovaná pro sovětské střelivo 9×18 mm. Toto střelivo bylo výkonnější než původní náboj 7,65×17 mm, ale horší než střelivo 9×19 mm, které se používalo na Západě. Tato verze má prodlouženou hlaveň.
  • Sa vz.83 Skorpion, komorovaná pro střelivo 9×17 mm (.380 ACP -Automatic Colt Pistol).
  • Sa 361, komorovaná pro střelivo 9×19 mm. Jedná se o poslední verzi, vyráběnou na počátku 90. let.
  • Vz.91 poloautomatická pouze civilní verze, komorovaná pro náboj 9×19 mm.

Zdroj: military-today.com