Protitankové miny vyletěly do povětří. Skladové zásoby Rusů jsou cílem ukrajinských dronů

Ukrajinská zpravodajská skupina ARATTA se pochlubila videem, na kterém je vidět zničení ruských protitankových min TM-62. Vysvětlujeme jejich specifikace a uvádíme, co ukrajinští obránci používají k podobným náletům.

Drony jsou na Ukrajině denně používány k útokům kamikaze nebo nesou výbušné nálože, které operátoři využívají k přesným leteckým úderům. Tentokrát tomu nebylo jinak, ukrajinští obránci ukázali, jak během několika dní vyhodili do povětří horu min již poněkolikáté. Předchozí takto zdokumentovaný útok byl proveden pomocí dronu s pohledem z první osoby.

Zničené miny TM-62 jsou vylepšenou verzí min TM-57. Pocházejí ze SSSR, ale díky své účinnosti se na frontě používají dodnes. Mohly být nastraženy ručně, z rampy nebo pomocí speciálních nastražovačů min: tažených PMR-3 nebo samohybných GMZ-3 a SUM-Kalina, jak uvádí web Military History.

Těleso z ocelového plechu o výšce 88 mm a průměru 320 mm obsahuje přibližně 7 kg TNT. Za spuštění výbuchu je zodpovědná tlaková roznětka MWCz-62, která k aktivaci potřebuje tlak 200 až 500 kg. Dotyčná rozbuška je konstruována mimo jiné z časového rozněcovače, který umožňuje přesun miny z transportní do bojové polohy se zpožděním až 2 minuty.

Improvizované bojové drony na frontě na Ukrajině

Díky vysoké kvalitě záběrů dá předpokládat, že obránci k útoku použili komerční dron. Na dronech, jako je DJI Matrice 300 RTK, které Ukrajinci úspěšně ukořistili Rusům, jsou namontovány rakety, které jsou poté shazovány na nepřátelské cíle.

V případě těchto záběrů byl s největší pravděpodobností použit minometný granát ráže 60 mm, který může obsahovat kolem 150 g TNT a snadno zvládne zničit horu ruských min. Na frontě se také často používají bomby (např. PTAB-2,5M) z kazetové munice ráže 122 mm ze souprav BM-21 Grad nebo 220mm ze systémů BM-27 Uragan

Podobné „odminování“ nepřátelských skladů je během konfliktu běžnou praxí. Zásoby min nahromaděné na jednom místě jsou důležitým cílem, který často umožňuje zneškodnit velké množství nepřátelských zbraní. Letecký průzkum také dává odpověď na otázku, ve kterých oblastech mohou být rozmístěny nepřátelské jednotky nebo vojáci.

Zdroj: redakce, military-history.fandom.com, Wikipedia