Protiletadlová stanice 1K148 Yastreb-AV je relativně nový prvek v ruské armádě. HIMARS si ale nebral servítky

Yastreb-AV 1K148 byl poprvé představen v roce 2022 na propagandistickém fóru „Armáda-2022“. Jedná se o radiolokační protiletadlovou stanici, o jejíž specifikaci je známo jen málo. Je namontována na podvozku čtyřnápravového nákladního automobilu BAZ-6910-025 a podle nejširšího popisu slouží k „automatickému sledování dráhy letu raket“.

1K148 Yastreb-AV je relativně nový prvek v arzenálu ruských ozbrojených sil, zaujímající důležitou roli v moderním bojišti. Systém kombinuje řadu technologií včetně radarových, optických a dalších senzorů pro rychlou a přesnou identifikaci nepřátelských dělostřeleckých pozic. Po detekci cíle dokáže Yastreb-AV rychle zpracovat data pro odpovídající protiútok. Tato schopnost zvyšuje efektivitu a přesnost odpovědné dělostřelecké palby, zatímco minimalizuje rizika pro vlastní jednotky.

Na internetu se objevily záběry, na nichž je vidět, jak je nejnovější ruská radarová stanice 1K148 Jastreb-AV zničena útokem ukrajinského systému HIMARS. Rusové jen o několik dní dříve nasadili nového miláčka do bojů na frontě a jak je vidět, dlouho nevydržel.

Čas ani místo incidentu nebyly zveřejněny, ale nejdůležitější je samotný fakt, že nejmodernější radarová stanice vyslaná do boje teprve před několika dny byla zničena. Podle některých odhadů mohla hodnota zničeného systému dosahovat až 250 milionů dolarů. Zdá se, že Yastreb bude po T-14 Armata dalším ruským vynálezem nemilosrdně prověřeným na ukrajinské frontě.

Zdroj: