Přehlídka vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. Jediný tank a ještě k tomu 70 let starý

Na letošní přehlídce vítězství na Rudém náměstí v Moskvě se odehrála scéna připomínající více historickou rekonstrukci než vojenskou ukázku síly. Zatímco po obrovském náměstí projížděla celá řada moderní vojenské techniky, nikomu neunikl pouze jediný tank – T-34-85, který se už dávno stal muzejním kouskem než reálnou hrozbou pro moderní zbrojní arzenály, píše portál TechWP.

Sedm desetiletí starý tank T-34, který měl původně konkurovat německým Pantherům a Tigerům, se tak neočekávaně stal hvězdou dne. Na scéně, kde měly dominovat hypermoderní systémy jako tanky Armata a nejnovější raketové systémy, působil tento relikt minulosti spíše jako připomínka dávných časů než symbol vojenské moci.

V tisku se objevily spekulace, že absence modernějších tanků může být důsledkem těžkých ztrát, které Rusko utrpělo v nedávném konfliktu na Ukrajině. Podle nejnovějších odhadů mezinárodního institutu pro strategická studia, Rusko přišlo o více než 3 000 tanků a přes 5 600 obrněných vozidel.

Zatímco se vojenské a politické elity snaží udržet tvář, starý dobrý T-34-85 zůstává živoucí připomínkou minulosti, která stále ještě má co říci. A možná právě on, v této nejisté době, přináší nejvíce jistoty – připomínku, že historie, ač stará, se stále může učit nové kousky.

„Ostatní tanky musí být asi na opravě nebo se bály vyjet bez GPS navigace,“ poznamenal jeden z diváků, který si přál zůstat anonymní, s odkazem na nedávný výpadek ruských navigačních systémů. Jde o sarkasmus, který v dnešní době odráží nejen stav ruské armády, ale i globální pohled na vojenské přehlídky, které mají čím dál více formu politického divadla.

Zdroj: TechWP