Pracují 80 hodin týdně a jejich mzdy klesají. To jsou čínské továrny, které vyrábějí komponenty pro Apple

Na pozadí mánie, kterou rozpoutal Steve Jobs a uvedení nového iPhonu na trh se objevila zpráva, která osvětluje podmínky, v nichž pracují lidé, kteří vytvářejí slavné produkty. Světlo je potřeba, protože se jedná o velmi temná místa, napsal server Focus.

Zpráva vychází ze mzdových záznamů dělníků společnosti Pegatron v Číně a z materiálů poskytnutých dobrovolníky organizace, kteří byli zaměstnáni v šanghajských továrnách. Údaje se týkají 12 měsíců v letech 2015-2016. Pegatron je jedním z největších dodavatelů komponentů pro iPhone a zaměstnává přibližně 60 000 lidí.

Závěry zprávy jsou skutečně znepokojivé a ukazují skutečnou cenu populárních gadgetů. Přestože se v Číně průměrné mzdy v celé zemi zvyšují, v továrnách společnosti Pegatron se mzdy snižovaly po dobu osmi měsíců. Přestože místní vláda rozhodla o změně minimální mzdy z 304 na 330 dolarů, v přepočtu asi 7 200 Kč, zaměstnanci společnosti Pegatron nedostali více. Společnost snížila finanční prostředky na benefity a snížila některé náklady na pojištění zaměstnanců.

V roce 2015 činila hodinová mzda 1,85 USD, v přepočtu asi 40 Kč. Následující rok to byly 2 dolary, ale po výše uvedených odpočtech zbylo 1,60 dolaru, v přepočtu 35 Kč. Ti, kteří si neberou přesčasy, mohou očekávat výdělek přibližně 213 dolarů, což je asi 4 600 Kč.

V továrnách je stále praktikováno nucení pracovníků k práci přesčas. Majitel továrny tvrdí, že je kontroluje pomocí identifikačního systému, ale jedná se spíše o formu ochrany image. Z výplatních pásek z roku 2015 jasně vyplývá, že 62 % pracovníků odpracovalo za měsíc více než 82 hodin. Rekordman odpracoval 109 hodin za týden.

Stážisti měli stejné podmínky, jako ostatní

Společnost Pegatron také zaměstnávala mnoho stážistů z řad studentů, kteří pracovali přesčas až 80 hodin týdně – stejně jako běžní zaměstnanci. Čínské právo obsahuje předpisy, které takové využívání stážistů zakazují. Pracovníci jsou často nuceni zůstat na pracovišti i po pracovní době a jejich žádosti o opuštění pracoviště jsou zamítány.

Kromě toho jsou pracovní podmínky špatné z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví, což vede k vysoké míře úrazů. Společnost nezajišťuje odpovídající ochranu osob pracujících v hluku a dokonce ani s lasery, které jsou nebezpečné pro oči.

Podle oficiální zprávy společnosti Apple za rok 2015 činily její tržby 233,7 miliardy dolarů, v přepočtu asi 5 bilionů Kč. Jen v Číně vydělala více než 58 miliard dolarů, což je asi 1,2 bilionů korun.

Zdroj: focus.pl, chinalaborwatch.org