Popcorn, jako nový materiál pro izolaci domů proti chladu

Němečtí vědci z Univerzity Georga Augusta vyvinuli novou techniku pro izolaci domů proti chladu. K tomuto účelu se používá popcorn, který byl přeměněn na pěnu, píše se na webu univerzity uni-goettingen.de.

Asi neexistuje nikdo, kdo by alespoň jednou v životě neochutnal popcorn. Je to oblíbená svačinka během filmových večerů s rodinou a přáteli. Ukazuje se však, že se nepoužívá pouze ke konzumaci, ale může mít i zcela jiné využití jako materiál izolující naše domovy a chránící nás před chladem.

Pěnový polystyren (EPS) se v našich domech obvykle používá jako tepelná izolace, která chrání před chladem. Tento materiál je levný a velmi lehký, ale není biologicky rozložitelný a velmi obtížně se recykluje. Vědci z Univerzity Georga Augusta v Göttingenu však vyvinuli alternativu k pěně v podobě popcornu.

Výrobní proces začíná mechanickým drcením kukuřičných zrn na granule a jejich následnou expanzí pomocí tlakové páry. Granule se poté smíchají s rostlinným pojivem a bílkovinou a vzniklá směs se lisuje do formy. Po vytvrzení pojiva je blok nebo jiný tvar připraven k použití.

Vědci tvrdí, že popcornový materiál absorbuje teplo lépe než EPS, je mnohem méně hořlavý a lze jej kompostovat. Lze jej také drvit pro další použití, použít k výrobě bioplynu a po použití i jako krmivo pro zvířata. Kromě zrn lze k výrobě EPS použít i odpad z kukuřičného průmyslu, jako jsou zlomené klasy.

Německá společnost Bachl Group si již tuto technologii licencovala a hodlá ji používat pro izolaci budov. Mezi další možné aplikace tohoto materiálu patří ochranné/izolační obaly, součásti sportovního vybavení a lehké automobilové díly.

Zdroj: uni-goettingen.de