Existence lochnesské příšery je po šokujícím nálezu zkamenělin pravděpodobná, tvrdí vědci
Odborníci po zveřejnění nového šokujícího výzkumu fosilií prohlásili, že existence lochnesské příšery je „pravděpodobná“. Plesiosauři, kteří byli považováni za mořské tvory, mohli ve skutečnosti žít ve sladké vodě, tvrdí vědci.
Věřící na bájnou Nessie se dlouho domnívali, že tento tvor je také plesiosaurus. Plesiosauři byli druhem plazů, kteří vyhynuli asi před 65,5 miliony let. Měli malou hlavu a dlouhý krk, podobně jako nechvalně známá lochnesská příšera.
Až dosud byla myšlenka, že by Nessie mohla být plesiosaurem, zavrhována, protože by potřebovala slanou vodu, kterou by ze sladké vody v jezeře Loch Ness na Skotské vysočině nemohla získat.
Nejnovější objev ve starobylém říčním systému v marocké poušti Sahara to však činí „pravděpodobným“.
Mezi nalezenými zkamenělinami byly i kosti a zuby třímetrových dospělých jedinců.
Pozůstatky naznačují, že zvíře nejen žilo ve sladké vodě, ale také se v této oblasti živilo, a to spolu s dalšími tvory, jako jsou žáby, krokodýli, želvy, ryby a obrovský vodní dinosaurus Spinosaurus.
„Je to sice kusý materiál, ale izolované kosti nám ve skutečnosti říkají mnoho o dávných ekosystémech a zvířatech v nich, vlastně ani nevíme, proč se vyskytovali i ve sladké vodě“ vysvětlil doktor Nick Longrich z Univerzity v Bathu.
Ve sbírce je nyní více než tucet zvířat. Jsou mnohem častější než kostry, takže nám dávají více informací, se kterými můžeme pracovat. Kosti a zuby byly nalezeny roztroušeně a na různých lokalitách, ne jako kostra. Takže každá kost a každý zub je jiné zvíře.
„Vlastně nevíme, proč se plesiosauři nacházejí ve sladké vodě,“ uvedl Nick Longrich.
Zdroj: thesun.co.uk
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]