Jednoduché změny v krmivu pro zvířata by mohly poskytnout jídlo až pro miliardu lidí, ukazuje nová studie

I když miliony lidí po celém světě čelí hrozbě hladomoru nebo podvýživy, produkce krmiva pro hospodářská zvířata a ryby stále váže omezené přírodní zdroje, které by mohly být využity k produkci většího množství potravin pro lidi, píše web SciTechDaily.

Nová studie z Aalto University, publikovaná v časopise Nature Food, ukazuje, jak by úpravy krmení hospodářských zvířat a ryb mohly zachovat produkci a zároveň zpřístupnit lidem více potravy. Tyto relativně jednoduché změny by výrazně zvýšily globální zásobování potravinami a poskytly by kalorie pro více lidí až o 13 %.

Přibližně třetina produkce obilovin se v současnosti používá jako krmivo pro zvířata a asi čtvrtina ulovených ryb se nepoužívá jako potravina pro lidi. Matti Kummu, docent pro globální problémy s vodou a potravinami na Aalto University ve Finsku, vedl tým výzkumníků, kteří zkoumali potenciál využití zbytků plodin a vedlejších potravinových produktů při produkci hospodářských zvířat a akvakultury.

Využití vedlejších produktů

Například hospodářská zvířata a chované ryby by mohly být krmeny vedlejšími produkty potravinového systému, jako je cukrová řepa nebo citrusová dužina, odpad vzniklý při chovu ryb a dobytka nebo zbytky plodin, namísto potravin, které jsou vhodné pro konzumaci lidmi.

Díky těmto jednoduchým změnám by mohlo být až 10–26 % celkové produkce obilovin a 17 milionů tun ryb přesměrováno z krmiva pro zvířata k použití pro lidské účely. Nemusí to znít jako mnoho, ale je to jídlo až pro jednu miliardu lidí.

Ačkoli některé změny, jako je krmení hospodářských zvířat zbytky plodin, by vedly k poklesu produktivity hospodářských zvířat, výzkumníci s tím již ve své analýze počítali.

„Nemyslím si, že by s tím byl vážný problém. To, co navrhujeme, se již v určitém měřítku a v některých oblastech dělá, takže to není něco, co by se muselo vyvíjet od nuly,“ říká Kummu. „Musíme jen upravit současný systém a zvýšit rozsah těchto praktik,“ dodává.

Zdroj: SciTechDaily