Polsko kupuje rakety NSM. Jedná se o nejlepší protilodní střelu na světě

NSM je v současnosti nejmodernější protilodní střela na světě. Je vyrobena technologií stealth a svůj cíl sleduje letem těsně nad vlnami (sea skimming), takže je obtížné ji odhalit, a jakmile se tak stane, protivník má jen velmi málo času na protiopatření.

Může být odpalována z pozemních i námořních odpalovacích zařízení, ačkoli na jejím základě byla vyvinuta i varianta určená pro letadla a umístěná v komoře letounu F-35.

Střela je poměrně lehká, váží kolem 400 kg, z čehož 125 kg připadá na bojovou hlavici. NSM má dolet asi 180 km (oficiálně, protože její skutečné schopnosti jsou větší) a její důležitou vlastností je pasivní navádění na cíl, které ještě více ztěžuje odhalení letící střely.

Střela NSM je navzdory své malé bojové hlavici velmi nebezpečnou zbraní. Její velmi vysoká přesnost jí umožňuje zaútočit nejen na loď, ale i na její vybrané citlivé místo, jako je strojovna, bojové informační středisko nebo sklad výzbroje.

Polská námořní raketová jednotka sílí. Ke dvěma letkám vybaveným raketami NSM brzy přibude další. Tím se posílí ochrana polského pobřeží, ale zároveň Polsko získá možnost aktivně podporovat své spojence. Klíčovým aktivem námořní raketové jednotky jsou nejmodernější protilodní střely na světě, píše web Defence24.

Třetí letka, která se stane součástí Námořní raketové jednotky (MJR), má stát v přepočtu 15 miliard korun. Její hlavní výzbrojí jsou norské rakety NSM a jednotka od svého vzniku postupně nabývá na síle.

V roce 2012 (ještě jako Pobřežní raketová eskadra) ji tvořila jedna letka. V roce 2017 byla rozšířena na dvě letky a podle nejnovějšího rozhodnutí ministerstva obrany se Námořní raketová jednotka, která brání polské pobřeží, rozšíří o další letku.

V praxi to znamená obrovský skok ve schopnostech, protože Polsko bude schopno zabezpečit vlastní pobřeží a kontrolovat dopravu v celém jižním Baltu, ale také díky vysoké mobilitě MJR podporovat spojence.

Zdroj: Defence24