Polská houfnice Krab unikla svému osudu. Zachránilo ji pletivo a dron neměl šanci

Ruský dron kamikaze Lacnet-3 měl na mušce polskou houfnici krab. Bohužel ji zničit nedokázal. Důkazem jsou fotografie zachycující houfnici, která se vyhnula zásahu shora právě díky konstrukci z pletiva, jak píše server Mil.

Během rusko-ukrajinské války hrají aktivní roli bezpilotní letouny uzpůsobené ke shazování různých výbušných náloží nebo jednoduše jednotky kamikaze. V důsledku toho se stalo zcela běžným používat k ochraně vojenských vozidel běžné kovové pletivo. Takové řešení může chránit horní část stroje před útokem z oblohy.

Síťka zachránila kraba před dronem Lancet

Účinnost kovového pletiva se potvrdila při střetu mezi polským Krabem, který Ukrajinci opakovaně chválili, a ruským kamikaze dronem Lancet-3. Rusové se jím pokusili zasáhnout samohybnou kanónovou houfnici, ale zřejmě shora neviděli, že je chráněna pletivem.

Obrázky zveřejněné na sociálních sítích ukazují, že hlavice dronu kamikaze vystřelila, ale nepoškodila houfnici Krab. Lancet-3 většinou jednoduše uvízl v síti a nedotkl se ani kanónové houfnice polské výroby.

Dron Lancet-3 má křídla ve tvaru písmene X. Hlavice váží jeden nebo tři kilogramy v závislosti na modelu. Za vývoj a výrobu odpovídá společnost ZALA AERO, která je součástí skupiny Kalašnikov. V prosinci 2022 byly představeny vylepšené kopie, podobné dronu, který uvízl v síti. Podle specifikací dosahuje Lancet-3 rychlosti až 110 km/h a doba letu je 40 minut, jak píše server Military Today.

Ruské bezpilotní letouny kamikaze mohou zasáhnout vozidlo nejen shora, ale také z boku nebo zezadu. Proto je velmi důležité síť správně rozmístit a chránit vozidlo ze všech stran.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com