Poláci se zbrojí. Získali samohybné houfnice z Jižní Koreje, které mají dostřel přes 40 km

Do přístavu v polské Gdyni dorazila impozantní zásilka 18 nových samohybných houfnic K9A1 z Jižní Koreje, čímž se celkový počet těchto dělostřeleckých systémů v Polsku zvýšil na 66. Tato akvizice je součástí širšího plánu rozšíření arzenálu polské armády na celkem 218 houfnic tohoto typu.

Předtím, než budou nově příchozí jednotky K9A1 nasazeny, je třeba provést několik úprav. Nejpodstatnější z nich je instalace systému řízení palby ZZKO Topaz, který umožní integraci korejských houfnic s dalšími vozidly a těžkou technikou v rámci polských ozbrojených sil, píše portál Defence Industry.

Budoucí plány a rozšíření

Agentura pro vyzbrojování oznámila, že v příštím roce se očekává dodání dalších desítek samohybných houfnic. Polsko plánuje do roku 2026 získat celkem 218 houfnic K9A1, v souladu s kontraktem se společností Hanwha Defense. K tomu přibudou i polonizované houfnice K9PL v letech 2026 až 2027, což celkový počet dělostřeleckých systémů z Jižní Koreje v polské armádě zvýší na 364.

Technické specifikace a historie K9A1

K9A1 je moderní kanónová houfnice s historií sahající do 80. let 20. století. Je vybavena kanonem ráže 155 mm, schopným zasahovat cíle na vzdálenost více než 40 km. Modernizovaná verze, K9A1, nabízí vylepšené systémy nočního vidění a pancéřování, ochranu proti střelbě z ručních zbraní a dělostřeleckým šrapnelům. Vozidlo dosahuje rychlosti až 70 km/h, váží přibližně 47 tun a měří téměř 7,5 metru v délce. Posádka se skládá z pěti osob.

Zdroj: Defence Industry