V Číně spustili největší zařízení na skladování energie ze stlačeného vzduchu na světě

Přechod na čistou energii bude vyžadovat skladování velkého množství energie, aby se vyrovnala nestálost jejích dodávek ze solárních a větrných elektráren. Instalace velkých baterií nebude stačit, navíc obrovský nedostatek zásob lithia zvýší cenu lithiových baterií, píše server New Atlas.

Čína diverzifikovala své úsilí a uvedla do provozu největší průtokovou baterii na světě. Jedná se o vanadovou průtokovou baterii o výkonu 100 MW/400 MWh instalovanou v Ta-lienu, která nabízí relativně levné skladování energie bez použití lithia.

Čína se hodlá výrazně opřít také o skladování energie ve stlačeném vzduchu (CAES), takže do roku 2030 bude tato forma skladování energie představovat téměř čtvrtinu celkového skladování energie v zemi. Nedávno připojila k síti první 100MW systém CAES na světě, který je připraven ke komerčnímu provozu ve městě Zhangjiakou v severní Číně. Nová elektrárna odstraňuje fosilní paliva a může skladovat a uvolňovat až 400 MWh při projektované účinnosti systému 70,4 %.

To je obrovské číslo; současné systémy stlačeného vzduchu mají účinnost jen kolem 40-52 % a dokonce i dvě větší elektrárny Hydrostor CAES, které mají být otevřeny v Kalifornii v roce 2026, budou mít údajně účinnost jen kolem 60 %. Čínská akademie věd tvrdí, že elektrárna Zhangjiakou je schopna dodávat do místní sítě více než 132 GWh elektřiny ročně, což představuje špičkovou spotřebu přibližně 40 až 60 tisíc domácností. Tím se zabrání spálení přibližně 42 000 tun uhlí a sníží se roční emise oxidu uhličitého o přibližně 109 000 tun. Akademie uvádí, že díky nízkým investičním nákladům, dlouhé životnosti, bezpečnosti a účinnosti je tato konstrukce jednou z nejslibnějších technologií pro skladování energie ve velkém měřítku.

Zdroj: newatlas.com, cas.cn