Plně elektrická superponorka dokáže plavat rychleji než delfín

Nizozemský výrobce U-Boat Worx, jeden z lídrů v oblasti konstrukce ponorek, zejména jejich elektrických verzí, oznámil zásadní zlepšení výkonu své plně elektrické třímístné ponorky Super Sub. Díky těmto vylepšením dynamiky proudění je nyní elektrická ponorka rychlejší o 3-4 uzly (5,5-7,4 km/h) než delfín skákavý, jak píše server Electrec. Společnost U-Boat Worx v současné době nabízí šest různých řad ponorek, které jsou všechny elektrické.

Patří mezi ně devítimístná řada NEXUS a také třímístný Super Sub, který měl premiéru v roce 2021. Ačkoli společnost zatím neposkytla video jako důkaz, tvrdí, že nadcházející verze jejího Super Subu dokáže plavat rychlostí až 10 uzlů (18,5 km/h). Kromě oblé konstrukce zajišťuje rychlost pohonný systém se čtyřmi proudovými motory o výkonu 60 kW. Tato optimalizace dynamiky proudění je vítaným zlepšením oproti rychlosti osmi uzlů (14,8 km/h), kterou původně odhadoval vývojář ponorky.

Při maximální rychlosti může elektrická Super Sub plout přibližně o sedm uzlů (13 km/h) rychleji než průměrná ponorka a má nyní stejnou dynamiku proudění jako elektromobil. Společnost U-Boat Worx původně představila Super Sub jako svou dosud nejrychlejší a nejlépe ovladatelnou konstrukci. Až se v roce 2023 začnou dodávat modernizované verze, čekají na cestující ještě rychlejší cesty v hloubkách až 300 metrů pod hladinou. Společnost uvádí, že první nová Super Sub již byla prodána a na jaře mají začít námořní zkoušky.

Zdroj: electrek.co