Plánujete koupi nového notebooku? Je pár věcí, nad kterými se musíte zamyslet

Letošní rok byl pro notebooky velmi úspěšný. Máte starý notebook? A potřebujete opravdu nový? Tady se dozvíte, na co se ptát před nákupem nového.

Možná se váš notebook zpomalil. Možná vám došel úložný prostor a už vás nebaví přehazovat soubory na externí pevné disky. Nebo jste se prostě rozhodli, že je čas pořídit si něco nového.

Máte štěstí. Právě teď je ta správná chvíle na to, abyste si pořídili nový notebook. Tento měsíc byl uveden systém Windows 11 a výrobci počítačů dodávají spoustu počítačů s již nainstalovaným novým softwarem. A Apple představil dvojici nových výkonných MacBooků Pro, které odstranily mnoho nepříjemných nedostatků dřívějších modelů.

Může být ale příliš snadné podlehnout tomuto humbuku. Nenechte se přesvědčit k upgradu nějakým tichým hlasem v okázalé reklamě, vy sami víte lépe než kdokoli jiný, kdy je čas investovat do nového stroje. Pokud se chystáte v nejbližší době vyrazit na nákup notebooku, měli byste si položit několik otázek, než vytáhnete kreditní kartu.

Co vlastně potřebujete?

Začneme tou největší otázkou ze všech, protože ta skutečně určuje rozsah vašeho hledání. Pokud se pouze poflakujete po internetu, čtete zprávy a koukáte na YouTube, tak určitě nepotřebujete stroj za 30 tisíc Kč. Ve skutečnosti by vám pravděpodobně stačil levný Chromebook. Platí to i obráceně. Pokud chcete stříhat videa nebo hrát hry, levný notebook vám pravděpodobně stačit nebude.

Zde je dobré začít. Přemýšlejte o věcech, které denně děláte a o situacích, kdy k notebooku sedáte a vytvořte si seznam. A samozřejmě by v tom všem měly hrát roli vaše preference operačních systémů. Jste dlouholetým příznivcem Windows nebo Macu? Pravděpodobně se budete chtít držet toho, co znáte nejlépe, i když oba nové operační systémy přinášejí nové funkce, které byste měli znát, než se definitivně rozhodnete.

Věci, na které je třeba si dát pozor

Pokud neustále přenášíte velké množství souborů, možná budete chtít upřednostnit velký úložný prostor a možná i SSD disk místo tradičního pevného disku, abyste na přístup k nim nemuseli čekat tak dlouho. Pokud vaše oči už možná nejsou, co bývaly, větší obrazovky jsou tou správnou volbou. Pokud se chcete víc než cokoli jiného vyřádit v kavárně a přitom křižovat oblohu v Microsoft Flight Simulatoru, je dedikovaná grafická karta téměř nutností. A pokud jste tvůrce nebo se jím snažíte stát, je práce s velkými videosoubory a jejich editace snazší, pokud máte procesor s mnoha jádry a spoustou paměti RAM.

Udržet si přehled o všech těchto součástech může být více než matoucí, proto vám přinášíme malý tahák, který vám pomůže se v nich zorientovat.

  • Operační paměť: Představte si ji jako pracovní paměť notebooku. Obvykle budete chtít alespoň 8 GB, ale pořiďte si tolik, kolik si můžete dovolit.
  • Procesor: Mozek notebooku, známý také jako procesor. Téměř všechny procesory v noteboocích se systémem Windows vyrábějí společnosti Intel a AMD. Mnoho nových modelů používá nejnovější procesory Intel 11. generace, od i3 (nejzákladnější) po i9 (nejvýkonnější). Společnost AMD se prosazuje se svými mobilními procesory Ryzen, od řady Ryzen 3 (nejzákladnější) až po výkonnou řadu Ryzen 7. Mezitím Apple nyní ve všech svých nových noteboocích používá vlastní procesory. Procesor M1 lze nalézt v noteboocích Apple s cenou pod 30 tisíc Kč, zatímco nové modely M1 Pro a M1 Max nabízejí vyšší rychlost těm, kteří si je mohou dovolit.
  • SSD disk: Známý jako „solid-state drive“. Soubory na ně budete ukládat stejně jako na tradičnější pevný disk, ale díky SSD diskům může být přístup k těmto souborům rychlejší a jsou méně náchylné k poškození, pokud vám notebook spadne.
  • Obrazovka: Pozornost věnujte i tomu, jak velký displej váš budoucí notebook bude mít. Sami nejlépe víte, jak velký displej potřebujete. Obrazovky OLED (organic light emitting diode) nabízejí hlubší černou a živější barvy ve srovnání s tradičními obrazovkami LCD (liquid crystal display), ale jsou dražší. A pokud víte, že budete potřebovat hodně místa na práci, zvažte obrazovku s poměrem stran 3:2 namísto širokoúhlého displeje 16:9.

Co by vám mohlo usnadnit život?

Teď, když máte seznam potřeb, se zamyslete nad tím, jak by vám mohl notebook usnadnit život. Mnoho lidí se při používání notebooku pravděpodobně drží klávesnice a trackpadu, ale pokud jste vášnivým umělcem nebo zapisovatelem poznámek, zvažte notebook s dotykovou obrazovkou a stylusem.

Příkladem notebooku, který bere psaní poznámek a umění obzvlášť vážně, je Surface Laptop Studio od Microsoftu. Kombinuje dotykovou obrazovku, což není u notebooků se systémem Windows až tak neobvyklé, s otočnou konstrukcí, která dokáže tuto obrazovku umístit před klávesnici. Konečný výsledek? Jakýsi hybrid notebooku pro snadnější sledování filmů. Obrazovku můžete dokonce sklopit tak, aby byla téměř v jedné rovině s klávesnicí, a proměnit ji tak v tablet pro snadnější psaní poznámek a náčrtků.

Nebo se vám často stává, že toužíte po větším prostoru na obrazovce, ale nechcete s sebou nosit další monitor. ZenBook Duo od společnosti ASUS má menší sekundární obrazovku přímo nad klávesnicí, kde můžete zobrazovat dokumenty, další karty prohlížeče nebo další ovládací prvky pro kreativní aplikace.

Pokud jste ale uživateli iPhonu, existuje pádný argument pro to, abyste u svého příštího notebooku zůstali u Applu. Společnost do něj zabudovala spoustu funkcí, které překlenují propast mezi chytrým telefonem a počítačem, jako je snadný přenos souborů přes AirDrop nebo možnost odpovídat na příchozí hovory a zprávy na MacBooku.

Kolik chcete utratit?

Pokud nemáte doma použitelný stolní počítač, pravděpodobně s novým strojem strávíte hodně času, takže se vyplatí, abyste se ujistili, že má dostatek výkonu na to, aby vám vydržel alespoň několik let. To však neznamená, že musíte jít a udělat pořádnou díru do svého rozpočtu. Pro základní prohlížení webu lze Chromebooky jen těžko překonat a můžete si pořídit skvělý počítač za 7000 Kč.

Slušné herní notebooky obvykle začínají na ceně kolem 22 000 Kč i když ceny mohou vystřelit až nahoru, pokud chcete co nejlepší výkon. Jakmile se dostanete nad hranici 22 000 Kč, začnou být běžné takové vymoženosti, jako je prémiový design a lepší obrazovka, stejně jako vyšší třída procesorů a větší paměť RAM. A pokud vám nevadí utratit za notebook přes 20 000 Kč nebo více, začínáte se dívat na nejvýkonnější a nejvybavenější stroje.

U Maců je to trochu jinak. Právě teď Apple neprodává žádný ze svých notebooků za méně než 27 000 Kč i když existují výjimky – nabídky od prodejců třetích stran jsou docela běžné a studenti mohou získat se školními slevami MacBook Air M1 trochu levněji. Stejně jako u počítačů se systémem Windows se však výkon začne zvyšovat až s přibývajícími penězi, dokud se nedostanete k novým MacBookům Pro M1 a MacBookům Max M1, které se pohybují od 56 000 Kč.

Zkuste ho upgradovat sami

Pokud nejste ochotni utratit nekřesťanské peníze, přijde okamžik, kdy váš notebook nebude fungovat tak dobře jako dřív. Než kupovat nový notebook, jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro svou peněženku a možná i pro životní prostředí je upgradovat jej sami.

Vezměte si například operační paměť notebooku. Ta slouží jako pracovní paměť počítače a čím více jí bude mít váš notebook, tím svižnější bude jeho výkon. Mnoho snadno dostupných notebooků umožňuje dostatečně snadnou výměnu důležitých součástí. Totéž platí pro SSD nebo pevný disk notebooku. Problém je v tom, že na každém notebooku upgradovat hardware nelze.