Phobos: Tajemný objekt poblíž Marsu

Phobos, měsíc a také přirozený satelit planety Mars, je jeden ze dvou, kteří kolem této planety obíhají. Phobos ale může být ve skutečnosti kometa, nebo její pozůstatek.

Deimos a Phobos jsou přirozené družice, které obíhající kolem Marsu. Vědci se už léta snaží prozkoumat jejich původ. Zatím se jim nepodařilo se stoprocentní jistotou určit minulost těchto záhadných objektů. Některé teorie předpokládají, že mohly být přitahované gravitací Marsu, kvůli jejich chemickému složení. Jejich složení má být podobné se složením hornin pohybujících se v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, uvádí portál WP tech.

Další předpoklad týkající se výskytu měsíců u Marsu naznačuje, že v minulosti došlo k obřímu dopadu, který vymrštil jak Phobos, tak Deimos z Rudé planety. Vědci však tuto hypotézu často popírají kvůli rozdílům ve složení obou objektů.

Vědci studují satelity Marsu

Mise Martian Moons eXploration (MMX) si klade za cíl důkladně analyzovat Deimos a Phobos. Vědci z této vesmírné mise se podívali na 300 dosud nepublikovaných fotografií z kamery s vysokým rozlišením na palubě sondy Mars Express. Následně upozornili na zvláštní rysy měsíce Phobos, které jsou na fotografiích viditelné.

Tým použil snímky k prozkoumání intenzity slunečního záření Phobosu odraženého z různých úhlů. Tato technika, známá jako fotometrie, přesně určuje, kolik světla Phobos odráží. Díky tomu si vědci všimli, že povrch objektu ve skutečnosti neodráží světlo rovnoměrně, uvádí Live Science.

Nová teorie vědců

Web Live Science píše, že některé oblasti Phobosu byly vysoce reflexní a jeho povrch se zdál výrazně jasnější. Vědci tvrdí, že jde o jev typický pro objekty ve sluneční soustavě, které jsou bez vzduchu.

Na základě fotografií bylo navíc možné určit, že povrch Phobosu je porézní. To zase vedlo k podezření, že povrch tohoto předmětu je pokrytý vrstvou prachu se specifickými rýhami, jejichž stíny při osvětlení mizí.

Dosavadní poznatky jsou pro autory studie cenné, protože objevené vlastnosti této přirozené družice jsou charakteristické pro komety z rodiny Jupiterů. Tým tedy poznamenává, že Phobos mohl být pravděpodobně kometa zachycená Marsem. Ačkoli se objev týká především Phobosu, je možné, že Deimos vznikl stejně.

Kromě toho tým naznačuje, že tyto dva objekty mohly být jednou jedinou kometou, která byla roztržena gravitací Marsu. Podle vědců je pravděpodobné, že Phobos a Deimos jsou dvě poloviny jedné komety.

Zdroj: WP tech, Live science