USA zvažují “blokování slunečního záření” za účelem ochlazení Země a tím zamezení dalšímu oteplování

USA uvažují nad myšlenkou zastínit planetu, aby snížily počet slunečních paprsků, které dopadnou na Zemi. Tím by účinně ochladily atmosféru planety, jak píše portál Yahoonews.

Zní to jako ze sci-fi románu, ale někteří vědci chtějí ochlazovat Zemi odrážením slunečního světla zpět do vesmíru. Tato obskurní myšlenka je v současné době v módě poté, co USA podle zprávy Bílého domu z minulého týdne vyjádřily zájem o studium „modifikace slunečního záření“ (SRM) jako jedné z možností.

Zastánci této metody tvrdí, že by mohla snížit ničivé dopady klimatických změn, a dokonce i zmrazit póly. SRM nabízí možnost výrazného ochlazení planety v časovém horizontu několika let.

Jak může technologie blokování slunce změnit klima?

Technologie „blokování slunce“ – známá také jako „modifikace slunečního záření“ – by teoreticky mohla ochlazovat Zemi odrážením slunečního světla zpět do vesmíru.

Jeden z nápadů spočívá v pumpování částic blokujících slunce do horních vrstev atmosféry. Tento proces „vstřikování stratosférického aerosolu“ by zahrnoval letadla, která by do stratosféry rozprašovala aerosol, jako je oxid siřičitý.

Tato mlha částic by odrážela slunce zpět nahoru a stínila by Zemi. Tato metoda již funguje – i když náhodou. Když v roce 1991 vybuchla hora Pinatubo na Filipínách, uvolnila tisíce tun oxidu siřičitého. Globální teplota dočasně klesla o 0,5 °C.

V září 2022 vědci z Yaleovy univerzity tvrdili, že metoda vstřikování by hypoteticky mohla znovu zmrazit póly.

Jaké jsou výsledky výzkumu o ochraně proti slunečnímu záření?

Výzkum techniky blokování slunečního záření přinesl smíšené výsledky. I její vášniví zastánci obvykle požadují nejprve snížení globálních emisí. Zpráva z Yaleovy univerzity nastínila hypotetický plán, jak „otočit globální termostat“, jak uvedl hlavní autor Wake Smith.

Pokud by se jejich plán uskutečnil, 125 vysoko letících trysek by pravidelně rozprašovalo částice do atmosféry v zeměpisných šířkách 60 stupňů severní a jižní šířky – zhruba kolem severní Aljašky a jižního cípu Patagonie. Částice by se pomalu snášely k pólům a ochlazovaly by zemi pod nimi o 2 stupně Celsia.

„Z nasazení aerosolů k ochlazení planety panuje všeobecná a rozumná obava,“ říká Smith.

„Ale pokud by se někde vyplatila rovnice rizika a přínosů, bylo by to na pólech.“

Plán však přináší i další potenciální problémy. Plán by vyžadoval 175 000 letů s rozprašováním částic ročně, což by do ovzduší uvolnilo miliony tun skleníkových plynů. Aby se svět vypořádal se změnou klimatu, musí rychle snížit svou závislost na fosilních palivech, varuje Smith.“ I když by to v rychle se oteplujícím světě mohlo změnit hru, vstřikování stratosférického aerosolu je pouze léčbou příznaku klimatických změn, ale ne základní nemoci,“ říká Smith. Dá se očekávat, že s rozvojem technologie lidstvo najde nová řešení pro ochlazení naší planety.

Zdroj: redakce, Yahoonews