Nový ruský protiraketový systém S-500 Prometheus. Dokáže detekovat cíle až na 2 000 km

Ruská armáda začne ještě letos dostávat nejnovější protiletadlové raketové systémy S-500 Prometheus. Systém je k dispozici ve dvou verzích a bude schopen detekovat cíle na vzdálenost až 2 000 km. Co je o systému Prometheus známo?

Svět se o systému S-500 poprvé dozvěděl v roce 2015, kdy byl systém ještě ve fázi návrhu. Již tehdy ruská média chválila jeho budoucí schopnosti. Sériová výroba systému začala v roce 2021 a první S-500 rozmístěny v Moskevské oblasti, kde měly plnit bojovou službu. V polovině roku 2021. Rusové si rovněž objednali 10 těchto systémů. Jejich první dodávky byly naplánovány na rok 2022, ale došlo k výraznému zpoždění, píše server Defense Express.

S-500 – nová ruská zbraň

S-500 Prometheus je protiraketový a protiletadlový systém dlouhého dosahu, který je považován za pokročilý vývoj systému S-400. Oproti předchozímu modelu byla zbraň obohacena o komponenty potřebné k zachycení balistických a hypersonických střel.

Rusové ji prezentují ve všech superlativech a nedávný test 22. února 2024 měl podle nich prokázat její účinnost. Jak tehdy informovalo ruské ministerstvo obrany, S-500 rozmístěný na zkušebním polygonu Chyža úspěšně zachytil mezikontinentální balistickou raketu R-29RMU2 Sinieva, vypuštěnou z jaderné ponorky Tula, která se nachází v moři Laptěvů.

Systém je vyráběný ruskou společností Almaz-Antey k dispozici ve dvou verzích. První zahrnuje protiletadlový raketový systém dlouhého doletu a druhá komplex protiraketové obrany. Je určen k boji proti širokému spektru hrozeb, které představují dostupné současné, ale i budoucí letecké technologie. Systém S-500 bude s největší pravděpodobností „schopen čelit letounům páté generace (mezi ně patří i americký F-35 – pozn. red.), satelitům na nízké oběžné dráze a celému spektru raketových hrozeb“.

Velké naděje Moskvy

Podle Rusů je Prometheus schopen ničit vzdušné cíle na vzdálenost až 600 km a létat ve výšce až 200 km. Očekává se také, že bude schopen útočit až na 10 cílů současně. Reakční doba se bude pohybovat kolem tří až čtyř sekund, což je mnohem kratší doba než u S-400, který má reakční dobu devět až deset sekund. Očekává se, že systém bude odpalovat různé typy střel přizpůsobené konkrétním hrozbám a operačním požadavkům, včetně střel typu 40N6M a 77N6-N.

Důležitou součástí S-500 bude pokročilý radarový komplex, který se skládá ze čtyř vozidel na baterii. Jedná se o detekční radar 91N6E(M) v pásmu S, detekční radar 96L6-TsP v pásmu C, radar 76T6 a radar pro detekci protiraketových střel 77T6. Díky nim má mít Prometheus pokročilé schopnosti detekce balistických cílů (údajně s dosahem až 2 000 km, což znamená, že by mohl pokrýt celou Ukrajinu) a vzdušných cílů (v tomto případě se očekává dosah 800 km).

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, Wikipedia