Nový americký vrtulník bude chránit jaderné základny

Velení amerického letectva 3. března rozhodlo, že vývoj vrtulníku MH-139 Grey Wolf dosáhl fáze, kdy může být zahájena malosériová výroba. V důsledku tohoto rozhodnutí oznámily společnosti Boeing a Leonardo, které stroj společně vyvíjejí, uzavření smlouvy na dodávku prvních třinácti vrtulníků. Zahájením této výroby vzniknou první operační vrtulníky, které nahradí současnou flotilu vrtulníků UH-1N Huey amerického letectva, přičemž první dodávky jsou naplánovány na rok 2024.

Víceúčelový vrtulník MH-139 Grey Wolf je založený na osvědčené platformě Leonardo AW139 – tedy klasické koncepce s pětilistým nosným rotorem a čtyřlistým vyrovnávacím rotorem. Hlavním úkolem vrtulníků MH-139 bude ochrana základen s mezikontinentálními balistickými raketami a přeprava amerických vládních představitelů a bezpečnostních složek. Vychází z osvědčeného vrtulníku verze AW139, kterých je v současné době ve službě po celém světě více než 1 130 kusů, píše web The Avionist.

Vrtulník MH-139A byl vyvinut na základě spolupráce mezi společností Leonardo jako výrobcem samotného vrtulníku a společností Boeing jako hlavním dodavatelem odpovědným za militarizaci. Leonardo vyrábí víceúčelový civilní vrtulník ve svém závodě v severovýchodní Filadelfii v USA, zatímco Boeing je zodpovědný za nákup a montáž vojenského vybavení a podporu vrtulníku. Obstaráním osvědčeného vrtulníku AW139 integrovaného s pokročilou technologií společnosti Boeing minimalizovalo americké letectvo riziko spojené se zavedením nové konstrukce do provozu.

Rozšířené schopnosti letounu MH-139A oproti letounu UH-1N mu umožňují plnit úkoly rychleji, tišeji a efektivněji. Díky zvýšení rychlosti a doletu o 50 % a zvýšení maximální hmotnosti o více než 2 000 kg je vrtulník vhodný pro úkoly letectva, kterým je ochrana mezikontinentálních balistických raket na celém území Spojených států.

V USA se nachází několik základen mezikontinentálních balistických raket (ICBM), které jsou součástí systému strategického jaderného odstrašení země. Základna Vandenberg se nachází v Kalifornii na západním pobřeží Spojených států a je hlavní základnou pro zkoušky strategických raket. Základna Malmstrom se nachází ve státě Montana na středozápadě USA a je jednou ze tří hlavních základen pro mezikontinentální balistické rakety v USA.

Zdroj: redakce, The Avionist