Nová robotická ponorka by mohla odhalit tajemství grónských podvodních ledovců

Víme, jaké množství vody je uloženo v ledovcích, víme, že se klima otepluje a ledový příkrov taje, ale to, co nevíme, je rychlost, jakou tyto ledovce přispějí ke zvýšení hladiny moře. Nová robotická ponorka by mohla vnést světlo do výzkumu ledovců v Grónsku.

Nová mise vedená výzkumníky z Texaské univerzity v Austinu má v polovině léta roku 2023 prozkoumat tři grónské ledovce pomocí ponorného robota. Bude to poprvé, kdy se vědci podívají zblízka pod ledový příkrov. Vědci pošlou dálkově ovládanou ponorku s názvem Nereid Under Ice (NUI) do spodních částí ledovců, do míst, kde se setkávají s oceánem.

Cílem vědců není ledovcový led, ale přírodní písečné stěny (morény), které podpírají ledovce a předpokládá se, že stabilizují ledový štít. Ponorka by měla odhalit, co podepírá ledovce napříč celým ledovým štítem Grónska, což by mohlo vést k přesnějším modelovým projekcím pro budoucí vzestup hladiny moří.

Podle webu InterestingEngineering, by tyto informace mohly být klíčové pro budoucí geoinženýrské projekty. Někteří vědci navrhují budování umělých morén jako způsob pozastavení tání ledovců, zatímco svět přechází na nízkouhlíkové zdroje energie.

Zdroj: interestingengineering.com, news.utexas.edu