Nová mikrovlnná zbraň Leonidas dokáže poslat k zemi desítky dronů najednou

Americká armáda zadala společnosti Eprius zakázku v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun na dodání prototypů nové mikrovlnné zbraně Leonidas, která je schopna najednou zlikvidovat velké roje nepřátelských dronů, přičemž přátelské letouny zůstanou nezasaženy, jak píše server Wonderful Engineering.

Společnost Epirus bude nyní pracovat na rychlém nasazení tří prototypů systému Leonidas už pro letošní rok. Pokud se prototypy osvědčí, měl by systém Leonidas být jedním z páteřních typů protidronové obrany. Leonidas je účinný i proti oblíbené taktice, kdy protivník udeří s roji dronů, které mohou buď zahltit obranu dané lokality, nebo donutit obránce zaplatit miliony dolarů za rakety, aby zničily jeden dron, který stojí jen několik set dolarů.

Pro řešení této hrozby se klade větší důraz na zbraně se směrovanou energií, jako jsou lasery a mikrovlny. Tyto systémy se liší velikostí a sofistikovaností, ale všechny mají tu výhodu, že pracují rychlostí světla, jsou schopny zasáhnout mnoho cílů a používají elektřinu jako munici s extrémně nízkými náklady na jeden náboj.

„Znovu a znovu se přesvědčujeme, že současné systémy protivzdušné obrany nejsou dostatečně vybaveny k tomu, aby se vypořádaly s hrozbou autonomních rojů dronů. Tato smlouva přináší do boje proti bezpilotním leteckým službám novou schopnost boje proti rojům díky našim nákladově efektivním, modulárním a modernizovatelným systémům Leonidas,“ řekl Ken Bedingfield, výkonný ředitel společnosti Epirus.


Systém Leonidas podle společnosti Epirus dokáže přesně zaměřit jednotlivý dron, postavit mikrovlnnou stěnu k zastavení roje, odstínit určité části oblohy nebo se zorganizovat tak, aby nechal pracovat přátelské drony a zároveň zlikvidoval nepřátelské ve stejném sousedství. Má také otevřenou architekturu, je snadno rozšiřitelný a má udržovat bezpečné zóny, aby nedošlo ke zranění lidí.

Zdroj: wonderfulenigneering.com