Systém Leonidas pro sestřelování dronů. Jak funguje? Proč budou potřeba tyto systémy?

Systém Leonidas je výtvorem společnosti Epirus, jehož úkolem je obrana proti dronům, informuje portál sciencefocus.com. Proč potřebujeme ochranu proti dronům? Jak to funguje? Z čeho se skládá systém Leonidas? Dočtete se o tom v následujícím textu.

Obavy z toho, k čemu mohou být bezpilotní letouny použity, nás provázejí již dlouho. Je známo, že i zařízení prodávaná pro soukromé použití se mohou stát nástrojem ovládaným teroristy. Ačkoli se tak zatím nestalo, existují náznaky, že bezpilotní letouny budou v blízké budoucnosti použity k bojovým účelům. Zatímco jeden dron nemusí představovat velkou hrozbu, hromadnému útoku je téměř nemožné čelit pomocí dosud známých obranných prostředků.

Odpovědí na potřebu vyvinout zbraň, která si poradí s případným útokem dronu, je systém Leonidas. Jedná se o inovativní vynález využívající mimořádně pokročilé technologie včetně umělé inteligence, který vytvořil startup Epirus. Systém je pojmenován po slavném spartském králi, který se proslavil hrdinskou obranou u Thermopyl. Podle rozšířené verze tam s ním bojovalo jen tři sta vojáků. Víme, že to není pravda a Leonidas měl pod sebou mnohem větší armádu, ale metafora, kterou sem chtěli tvůrci systému zahrnout, je každému jasná. Leonidas je malé zařízení, které je schopné porazit i celou skupinu dronů, které se dostanou do jeho dosahu.

Leonidas – jak systém funguje?
Někteří lidé označují systém Leonidas jako „mikrovlnnou stíhačku“. Zařízení totiž funguje tak, že vysílá silné mikrovlny. Ty lze vytvořit dvěma způsoby: jako paprsek, který je namířen na konkrétní objekt, nebo v rozptýlené formě, která systému umožňuje zničit všechny útočící drony najednou vytvořením specifického silového pole. Funguje tak, že Leonidas vyšle tisíce velmi silných elektronických rušivých pulzů během jediné sekundy. Tímto způsobem jsou drony deaktivovány a nepředstavují již hrozbu. Zbraně tohoto typu navíc vyřazují z boje nejen protivníkovy drony, ale mohou totéž udělat i se všemi jeho elektronickými zařízeními.

Mikrovlny produkované systémem Leonidas mají obrovskou sílu ničit elektronická zařízení. Společnost Epirus použila svou patentovanou technologii SmartPower. Polovodičové zesilovače v systému Leonidas jsou proto řízeny umělou inteligencí.

Systém Leonidas se osvědčil a přitáhl zájem mimo jiné i americké armády. Jeho velkou výhodou jsou malé rozměry, mobilita, velká přesnost střelby, a to jak při použití jediného paprsku, tak při jeho rozptýlené formě, a také krátká doba potřebná k zahájení útoku (systém se zahřívá dvě minuty).

Při demonstraci pro americkou armádu Leonidas současně porazil 66 útočících dronů. Tehdy byl oceňován pro svou mimořádnou přesnost, která je klíčová pro jeho použití v různých podmínkách. Nekontrolovatelný paprsek, který Leonidas produkoval, mohl klidně zničit všechna elektronická zařízení a části infrastruktury, které mu stály v cestě.

Design Leonidas
Na to, že se jedná o zařízení s tak vysokým výkonem a potenciálně velmi důležitým využitím, nevypadá systém Leonidas nijak zvlášť působivě. Celá věc se skládá z jednonápravového přívěsu, který lze rozložit do krychle. Zbraň obsahuje sadu polovodičových zářičů na bázi nitridu galia, které jsou malé a podléhají kontrole umělé inteligence.

Další velkou výhodou systému Leonidas jsou jeho malé rozměry. Společnost Epirus pracuje na ještě menším modelu, který by mohl každý snadno nosit s sebou.

Vývojáři systému Leonidas Anti-Drone navíc zajistili, aby se vyznačoval takzvanou architekturou snadného ovládání. To znamená, že se snadno propojuje s různými typy bojových vozidel atd. Svědčí o tom i výsledky dohody společnosti Epirus se společností General Dynamics Land Systems o integraci bojových vozidel Stryker se systémem Leonidas, díky němuž budou ještě účinnější v boji, a to i proti bezpilotním letounům a samozřejmě i proti skupinovým útokům nepřátelských dronů.

Podle představitelů start-upu Epirus bude o systémy proti dronům brzy obrovský nárůst zájmu. Masivní útoky dronů jsou zatím v oblasti science fiction, ale už nyní se ví, že brzy budou představovat obrovskou hrozbu. V Evropské unii je nyní povinná registrace všech dronů, které váží více než 250 gramů, a také těch, které mají senzory pro sběr dat. I menší drony, které se někdy prodávají jako dětské hračky, však mají potenciál stát se nástrojem pro útoky teroristů.

Zdroj: sciencefocus.com