Nová hrozba: Zbloudilé námořní miny v Černém moři unáší proudy daleko od pobřeží

Některé z nebezpečných min používaných v ruské válce na Ukrajině začínají odplouvat od pobřeží na otevřené moře. Ohrožují tak i civilní obchodní a rybářské lodě.

Hrozba mořských min se poprvé potvrdila poté, co se estonská nákladní loď potopila v Černém moři po srážce s minou. Kvůli bouřlivému počasí se totiž výbušné nálože občas uvolní z kotvících řetězů a nekontrolovaně odplují na otevřené moře. Podle odhadů je v Černém moři umístěno více než 400 min, přičemž už minimálně 10 z nich je unášeno na volné moře. První minu nalezli u rumunského pobřeží a tři v tureckých vodách směřovaly k průlivu Bospor, který spojuje Černé a Středozemní moře, uvádí server Insider.

Bludné miny mohou způsobit značné škody. Novější výkonnější miny poškodí plavidlo rázovými vlnami, nebo takzvanými bublinkovými tryskami, které zatopí vodou prostor způsobený výbuchem. Existují v mnoha variantách a mohou být rozmístěné v různých hloubkách nebo na povrchu plavidly nebo letadly pro kladení min. Většina starších modelů vybuchne při kontaktu. Novější modely mohou vybuchnout na základě změn tlaku, zvuků nebo magnetických vln produkovaných blížící se lodí.

Všechny dosud nalezené bludné miny v Černém moři byly kotevní kontaktní miny sovětské výroby, které jsou navrženy tak, aby plavaly těsně pod hladinou. Jejich nalezení a zneškodnění je obtížné a zdlouhavé. Jakmile je mina lokalizována, může být deaktivována řízenou explozí provedenou potápěčským týmem nebo v některých případech dálkově ovládanými podvodními plavidly. Nové platformy pro lov min zahrnují bezpilotní drony, stejně jako delfíny a lachtany vycvičené k odhalování min .

Mořské miny jsou tiché a pasivní zbraně, které se používají v námořní válce již více než století. Jde o relativně levnou, snadno použitelnou a vysoce účinnou zbraň. Je to zbraň, která tajně čeká, až jí oběť nevědomky zkříží cestu (často mnoho let). Miny po nasazení představují hrozbu zejména pro civilní lodní dopravu a rybolov. Je to vážný problém.

Zdroj: Insider