Německé obří tepelné čerpadlo je tisíckrát účinnější než klasické. 2,5 milionu litrů vody ohřeje za 4 hodiny

Německá společnost MAN Energy Solutions má tepelné čerpadlo, které dokáže ohřát 2,5 milionu litrů vody z 20 stupňů Celsia na teplotu varu. Takový proces zabere překvapivě málo času. Účinnost jednotky je velmi působivá.

Plavecký bazén olympijské velikosti pojme přibližně 2,5 milionu litrů vody. Její ohřátí z pokojové teploty na bod varu netrvá vůbec dlouho. Německá společnost MAN Energy Solutions má tepelné čerpadlo, které to zvládne za méně než čtyři hodiny. Tím však jeho schopnosti nekončí.

Zařízení je schopno takové množství vody také zmrazit, a to přibližně za 11 hodin. Výkon tepelného čerpadla je velmi působivý a je tisíckrát účinnější než tradiční zařízení tohoto typu, píše web Future Net Zero.

Řešení, která společnost MAN nabízí, patří k největším tepelným čerpadlům na světě. Taková zařízení mohou být použita k zajištění tepla pro mnoho obytných budov nebo najdou uplatnění v průmyslu.

Tepelná čerpadla, která se používají k vytápění domů, mají výkon několik kilowattů. Největší tepelné čerpadlo vyráběné společností MAN Energy Solutions má výkon 48 megawattů, tedy 48 000 kilowattů. Dokáže ohřát vodu na 100 stupňů Celsia a zajistit teplo pro tisíce domů. Dvě takové jednotky byly instalovány v dánském přístavu Esbjerg.

V tomto zařízení získávají čerpadla teplo z mořské vody. Takto ohřáté chladivo umožňuje další přenos tepla. Díky tomu se do sítě dálkového vytápění dostává voda o teplotě až 90 stupňů Celsia. Ta zásobuje 27 000 domácností.

Vývoj těchto systémů je pokusem o nalezení řešení pro zásobování budov teplem ve světě, kde bude přístup k energii z fosilních paliv omezený. Evropa se pevně rozhodla změnit svůj energetický systém, což znamená odklon od uhlí, ropy a plynu a jejich nahrazení elektřinou vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie. Stále více zemí sází na rozvoj tepelných čerpadel, aby snížily emise skleníkových plynů do atmosféry.

Zdroj: redakce, futurenetzero.com