Tepelné čerpadlo na střeše. Zde je názor odborníka na tuto problematiku
Šílenství po tepelných čerpadlech pokračuje a mnoho lidí se ptá, kam namontovat venkovní jednotku, která je zodpovědná za nasávání vzduchu. Obvykle se umisťuje na zem v blízkosti budovy, ale na webu lze najít i návrhy s jednotkou namontovanou na střeše. Bude toto řešení fungovat?
Podle Davida Ratíka, produktového manažera německé společnosti Viessmann, jedné z největších firem zabývajících se topnými systémy, se taková konstrukce příliš neliší od jiných instalací tepelných čerpadel. Je však třeba mít na paměti několik věcí, z nichž jednou je zajištění dostatečného přívodu vzduchu.
Stejně jako u tepelného čerpadla umístěného na komíně bude jednotka umístěná na střeše ve štítu, což by teoreticky mohlo ztížit její provoz. Podle odborníka společnosti Viessmann plášť sám o sobě přívod vzduchu neblokuje, ale v zimě, kdy teploty klesají, může docházet k tvorbě námrazy.
Z hlediska povětrnostních podmínek je třeba mít na paměti, že problémy na straně výtoku může způsobit také nahromaděný sníh na střeše a vlhkost. To může mít za následek vyšší provozní náklady, které mohou navíc souviset s nedostatečnou ochranou proti větru. Podle doporučení výrobce by mělo místo instalace vnější jednotky tepelného čerpadla poskytovat ochranu před tímto typem nepříznivého počasí. Toho je na střeše obtížné dosáhnout, takže investoři, kteří se rozhodnou instalovat jednotku na střechu, musí počítat s častějším odmrazováním.
Tepelné čerpadlo na střeše – teplota a servis
Zvýšení provozních nákladů se týká i střešních jednotek, které jsou v provozu v létě. Kovový plášť, v němž je jednotka umístěna, se velmi zahřívá, takže vzduch nasávaný tepelným čerpadlem má rovněž vyšší teplotu. Zvýší se také teplota pod pláštěm, což se projeví v horším výkonu jednotky. V extrémních případech se může stát, že se konstrukce nebude chtít vůbec spustit a automatika jednotky bude muset „zapnout topná tělesa jako nouzový/špičkový zdroj tepla“, aby se tak stalo.
To by mělo negativní dopad na provozní náklady, takže samotné řešení (tepelné čerpadlo na střeše) je proveditelné, ale může se ukázat jako výrazně dražší než zemní jednotka. To má samozřejmě vliv i na náklady na servis, které budou vzhledem k obtížnější dostupnosti jednotky a většímu rozsahu prací vyšší.
U novostaveb i stávajících domů je vhodné již od počátku rozhodnout o umístění vhodného střešního vývodu nebo speciální komínové lavice. To servisnímu technikovi usnadní práci a umožní vám vyjednat nižší cenu práce.
Pokud je tepelné čerpadlo na střeše spojeno s vyššími náklady – proč vůbec toto řešení volit? Stejně jako u komínových jednotek šetří místo a v řadových domech často není dostatek prostoru pro instalaci tepelného čerpadla vedle budovy.
Zdroj: Viessmann, redakce