Největší větrná turbína na světě na moři může pracovat i za silných tajfunů

S tím, jak svět směřuje k postupnému vyřazování fosilních paliv, jsme svědky přechodu na solární a větrné elektrárny, které mají uspokojit rostoucí poptávku po energii. Tyto čisté zdroje energie však mají svá pro a proti. Zatímco solární elektrárny mají tu nevýhodu, že nevyrábějí energii v noci, větrné turbíny se mohou točit nepřetržitě, i když ne vždy vyrábějí stejné množství energie.

V posledních letech se větrné turbíny staly většími a účinnějšími, takže na jedno roztočení vyrobí více energie. Myšlenka přemístit turbíny na pobřeží měla původně za cíl zachovat půdu pro zemědělské a jiné účely. Potenciál využití rychleji vanoucích mořských větrů však vedl ke vzniku nového odvětví větrné energetiky na moři, které se rychle rozvíjí.

Čínský výrobce větrných turbín na moři, společnost Mingyang Smart Energy, si získává velkou pozornost díky tomu, že neustále vyrábí větrné turbíny s rostoucím výkonem. V roce 2021 připojila společnost v Číně k síti turbíny o výkonu 14 MW a od té doby vyrobila turbínu o výkonu 16 MW, která se v současné době instaluje. Představila také prototyp s výkonem přesahujícím 20 MW, píše portál InceptiveMind.

Nyní společnost ve svém výrobním závodě ve městě Šan-wej uvedla na trh svou pobřežní větrnou turbínu MySE18.X-20 MW. S výkonem 18 MW se jedná o největší pobřežní větrnou turbínu na světě co do výkonu a průměru rotoru.

Turbína MySE 18.X-20MW je vysoce modulární, lehký a účinný model, který se může pochlubit mimořádnou spolehlivostí. Nabízí flexibilní výkon v rozmezí 18,X až 20 MW, průměr rotoru se pohybuje v rozmezí 260-292 metrů v závislosti na jmenovitém výkonu a plocha, kterou turbíny obtékají, je podobná devíti fotbalovým hřištím.

Tento model větrné turbíny může ve východním Guangdongu ročně vyrobit až 80 milionů kWh, což umožní zásobovat elektřinou 96 000 domácností a snížit emise CO2 o 66 000 tun. Je vhodný pro nasazení v regionech se střední až vysokou rychlostí větru po celém světě, se specifickou použitelností pro místa ohrožená tajfuny.

Turbína je také vybavena aktivní technologií proti tajfunům, která jí umožňuje odolat tajfunům kategorie 17 (56,1-61,2 m/s), což z ní činí spolehlivou a bezpečnou volbu pro výrobu větrné energie.

Výroba větrné turbíny o výkonu 18 MW odráží odhodlání společnosti MingYang inovovat a angažovat se v odvětví větrné energie na moři. Jejich zaměření na vývoj výkonnějších větrných turbín a zvyšování produktivity větrných elektráren na moři je velkým krokem k tomu, aby se obnovitelná energie stala dostupnější a nákladově efektivnější.

Zdroj: InceptiveMind