NASA připravuje robotického psa na průzkum Měsíce

NASA se v současné době připravuje na vyslání velmi zvláštního hosta na Měsíc – robotického psa! Doufá, že robotický pes bude schopen prozkoumat povrch Měsíce a shromažďovat informace pro vědce. Robot v současné době „trénuje“ na různých nerovných površích v Oregonu v USA.

Projekt LASSIE

LASSIE je zkratka pro Legged Autonomous Surface Science in Analog Environments, což v podstatě znamená roboty s nohama, které můžete používat v různých prostředích. První testy probíhají v Oregonu v USA na různých horských površích, jako jsou skály a sníh.

Robotický pes bude „chodit“ po povrchu a sbírat informace o tom, kde se nachází. Tyto informace psovi pomohou při pohybu. Bude také schopen posílat tyto údaje vědcům, abychom se mohli dozvědět více o povrchu Měsíce.Tým, který na těchto robotech pracuje, má v současné době k dispozici 2 miliony dolarů, tedy zhruba 46 milionů korun, a dva roky na přípravu robotů pro Měsíc. Současný projekt Artemis společnosti Nasa plánuje vyslat lidi kolem Měsíce do příštího roku a přistát na Měsíci do roku 2026.

Naposledy se člověk vydal na Měsíc v roce 1972 během mise Apollo 17.

Zdroj: CNN, BBC