Američané poletí na Mars raketou, kterou by málokdo čekal

Americká vesmírná agentura NASA plánuje další misi na Mars. Jeho hlavními hrdiny budou výzkumné družice, které nad Rudou planetu dopraví raketa New Glenn společnosti Blue Origin. To je překvapivá volba.

Pro společnost Blue Origin je to první významná vládní zakázka. Společnost, v jejímž čele stojí Jeff Bezos (známý především díky založení společnosti Amazon, kterou později dlouhá léta vedl), však není skupinou amatérů. Zkušení inženýři z jejích řad vyvinuli zejména opakovaně použitelnou raketu New Shepard, která od roku 2015 zaznamenala již více než 20 úspěšných startů, naposledy s 32 cestujícími na palubě.

New Glenn – raketa, kterou NASA vybrala pro misi na Mars

Zatímco pro suborbitální lety New Shepard funguje dobře, pro let na Mars je zapotřebí mnohem více vybavení. Společnost Blue Origin něco takového oznámila již v roce 2016. Raketa se jmenuje New Glenn a je od počátku vyvíjena jako konkurent Falconu Heavy společnosti SpaceX. Agentura NASA si nyní tuto raketu vybrala pro svou marťanskou misi.

To je obrovské překvapení. Protože i když byla raketa New Glenn ohlášena již v roce 2016, redaktoři webu TechCrunch správně upozorňují, že jsme ji dosud neměli možnost vidět v akci. První let byl plánován na konec roku 2021 a poté na čtvrté čtvrtletí loňského roku, ale – jak nyní víme – ani jeden z těchto termínů se nepodařilo dodržet.

U nevyzkoušené rakety je těžké vůbec diskutovat o její připravenosti na takovou misi, ale NASA má zjevně důvod k nadšení. Navíc se podle současných plánů má let uskutečnit již v příštím roce, ačkoli termíny vesmírných misí se nezřídka odkládají.

ESCAPADE – vědecká mise na Mars. Jaké jsou cíle?

Popsaná mise se nazývá ESCAPADE (Escape and Plasma Accelerations and Dynamics Explorers) a jejím předmětem zkoumání bude magnetosféra Marsu. V rámci tohoto projektu vynese raketa New Glenn do vesmíru dvě identické kosmické lodě Photon o hmotnosti něco málo přes 100 kg, které vyvíjí společnost Rocket Lab. Po jedenáctiměsíční cestě vstoupí na oběžnou dráhu Marsu, kde budou šest měsíců sledovat interakce a reakce v okolí planety.

Očekává se, že analýza procesu proudění energie a hmoty kolem Rudé planety umožní efektivně předpovídat sluneční bouře a další podobné události v budoucnosti. To bude hrát důležitou roli při plánování a realizaci pilotovaných misí, které NASA plánuje v poněkud vzdálenější budoucnosti.

Zdroj: redakce; TechCrunch