NASA otevře časovou kapsli s nedotčeným 50 let starým měsíčním vzorkem z mise Apollo 17

NASA brzy otevře velmi speciální časovou kapsli. Nachází se v ní jeden z posledních neotevřených lunárních vzorků z misí Apollo na Měsíc před 50 lety, napsali na webu Digitaltrends.

Vzorek bude zkoumán, aby pomohl pochopit některé podmínky, které mohou astronauti očekávat při návratu na Měsíc v rámci programu Artemis.

Vzorek pochází z mise Apollo 17, poslední mise této éry, která odstartovala v roce 1972. Obsahuje horniny a zeminu z povrchu Měsíce, které byly získány ze sesuvného ložiska v údolí Taurus-Littrow. Vzorek byl během pobytu na Měsíci vakuově zapečetěn a od té doby zůstal neotevřený.

Zajímavé na tomto vakuově uzavřeném vzorku je, že v době odběru byly teploty velmi nízké. To znamená, že uvnitř mohly být zachyceny látky, jako je vodní led nebo oxid uhličitý, což by byl cenný zdroj informací o tom, jak odebírat podobné vzorky při budoucích misích.

Bylo zapotřebí velké prozíravosti, aby se takový vzorek udržel nedotčený a neotevřený po tak dlouhou dobu. „Agentura věděla, že věda a technologie se budou vyvíjet a umožní vědcům studovat materiál novými způsoby, aby se v budoucnu mohli zabývat novými otázkami,“ řekla Lori Glazeová, ředitelka oddělení planetární vědy v ústředí NASA.

Zdroj: digitaltrends.com