Náhrada za fosilní palivo se v naší Zemi nachází ve velkých hloubkách. Bude se těžit?

Společnost AN ENERGY uvedla, že chce využít své průkopnické postupy vrtání k využívání přirozené geotermální energie Země, píše deník The Sun.

Společnost uvedla, že chce vrtat do středu Země hloubějinež kdy předtím, kde se teploty hornin pohybují kolem 500°C. Pokud by ve svém poslání uspěla, konečným výsledkem by byly zcela obnovitelné, nevyčerpatelné a pro obyvatelstvo snadno dostupné energetické zdroje.

„Geotermální energie nevyžaduje žádná paliva a neprodukuje žádný odpad. Je skutečně obnovitelná, hojná a spravedlivá pro všechny, a to i v těch nejnáročnějších energetických prostředích,“ píší na webových stránkách společnosti.

K dnešnímu dni dosáhla nejhlubší díra, kterou kdy lidé vyvrtali, do hloubky 12 289 m za 20 let. Avšak uvedli, že její hybridní vrtná souprava, která využívá tradiční rotační hlavu k pronikání měkčího materiálu a vysokoenergetický paprsek k roztavení tvrdších materiálů, dokáže vrtat až 20 km do hloubky za pouhých 100 dní. Pro kontext, už hloubka 20 km může snadno poskytnout přístup k dlouhodobé dodávce zelené energie do jakéhokoli místa na světě.

„Hlubinné geotermální zdroje využívají méně než 1 % půdy a materiálů z jiných obnovitelných zdrojů, což z něj činí jedinou možnost pro udržitelný přechod na čistou energii,“ píší dál na svých webových stránkách. Generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Carlos Araque řekl, že zatímco solární a větrná energie je snáze dostupná, problém je v tom, že jí „není dost na to, aby poháněla civilizaci, kterou jsme vytvořili fosilními palivy“. Dodal, že místo toho přístup ke geotermální energii „je řešením, které může fungovat pro 95 procent lidstva“.

Společnost nedávno získala v přepočtu více než 1,4 miliardy korun na financování a doufá, že během příštích dvou let zprovozní její vrtací zařízení v terénu. Dlouhodobější plány spočívají v tom, že do roku 2026 bude funkční systém produkující energii. A do roku 2028 společnost doufá, že bude schopna přeměnit uhelné elektrárny na zařízení na páru.

Zdroj: thesun.co.uk