Velká Británie je připravena nahradit Rusko na pozici hlavního dovozce energie do EU

Neuvěřitelné schopnosti Velké Británie v oblasti zelené energie by jí mohly umožnit nahradit Rusko na pozici hlavního vývozce energie do EU, informuje server Express.

Evropa se v současné době potýká s velkou krizí a mnozí analytici ukazují prstem na Rusko, protože nízké množství plynu proudícího z této země vedlo k prudkému nárůstu velkoobchodních cen. Ruský prezident Vladimir Putin je obviňován, ze záměrného snížení dodávky plynu do Evropy, aby urychlil schválení plynovodu Nord Stream 2. Jedná se o nový plynovod, který bude tranzitovat plyn z Ruska do Německa přes Baltské moře a na své trase obejde Polsko a Ukrajinu.

Greg Jackson, generální ředitel společnosti Octopus Energy, se domnívá, že obnovitelná energie, která je nyní levnější než fosilní paliva, by mohla ze Spojeného království učinit významného vývozce elektřiny.

Obnovitelná energie byla před krizí fosilních paliv levnější. Například elektřina vyrobená z větru a slunce. To znamená, že čím více energie z obnovitelných zdrojů vybudujeme, tím bude levnější. Podle pana Jacksona v současné době tvoří 15 % spotřeby v běžné domácnosti obnovitelné zdroje. „To vypovídá o naší příležitosti převést mnohem více energie z obnovitelných zdrojů na elektřinu a snížit při tom náklady.“ řekl.

Pokud by se Velká Británie stala významným vývozcem energie, získala by výhodnou pozici pro vytlačení Ruska, které v současné době zajišťuje 40 % energetických potřeb EU prostřednictvím zemního plynu.

Zdroj: express.co.uk