Mohl být legendární sovětský tank T-54 přípravou na třetí světovou válku?

Po druhé světové válce hledali Sověti hlavní bojový tank, který by nahradil hrdinný model T-34, jenž pomohl vyhrát velkou vlasteneckou válku proti nacistům. Armáda požadovala lepší korbu, věž a zavěšení. Ruští konstruktéři tedy zachmuřeně přikývli a pustili se do práce, uvádí se na webu 19fortyfiv.

Jejich úsilí se vyplatilo a v roce 1946 vyvinuli T-54. Nový tank se stal brzy legendou. Během následujících 15 let vyrobili Sověti neuvěřitelných 83 500 tanků. Poláci a Češi jich vyrobili dalších asi 21 000. Čína tanky okopírovala a svými výrobky vybavila Severní Koreu, Severní Vietnam, Laos a Kambodžu. Později se T-54 rozšířil také do Egypta, Sýrie, Jordánska a dalších zemí.

Při konstrukci tanku T-54 se Sověti poučili z druhé světové války, kdy na bojišti rozhodovala maximální palebná síla. Proto postavili tank se 100mm kanonem. Trubice neměla úsťovou brzdu, což mohlo snížit zpětný ráz a stoupání ústí hlavně na minimum. Dělo mohlo střílet mnoha různými typy munice, včetně vysoce explozivní, tříštivé, průbojné a trasovací. T-54 mohl vézt 34 nábojů a obvykle se dodával se dvěma 7,62mm kulomety. Některé modely měly 12,7mm protiletadlový kanón.

T-54 používal dvanáctiválcový vodou chlazený vznětový motor řady V-54 o výkonu 520 koní. Vzhledem k hmotnosti šlo o poněkud nedostatečný výkon, i přesto ale byla maximální rychlost tanku 51 kilometrů za hodinu. Tank měl celkovou hmotnost 36 tun, délku 9 metrů, šířku 2,4 a jeho jízdní dosah byl 350 až 400 kilometrů. Osádku tvořili 4 muži – velitel, řidič, střelec, nabíječ.

Věž byla větší a měla silnější pancíř. Konstruktéři na pancíři nešetřili, protože nepřátelské tanky používaly tradiční vysoce explozivní náboje. Díky silnému pancíři byl tank ale těžší a hůře ovladatelný. Těžký a silný pancíř si u pozdějších variant řekl o vylepšený a silnější motor.

I přes svou popularitu nebyl T-54 dokonalý. Hlavní dělo nebylo možno stabilizovat a přesná střelba za pohybu tedy nebyla možná. Hlaveň byla drážkovaná, což způsobovalo větší tření a tedy i menší sílu. Značnou nevýhodou tanku T-54 také bylo, že během střelby z protiletadlového kulometu byl střelec vystaven palbě pěchotních zbraní. Později byla také odhalena horší odolnost proti výbušným náložím protitankových střel.

Sovětský tank T-54 můžeme považovat za určitý symbol studené války. Jakožto základní výzbroj armád východního bloku byl nasazen při potlačení maďarské revoluce v roce 1956 i při okupaci Československa v roce 1968. Svoji roli sehrál také v konfliktech na Blízkém východě, ve Vietnamu nebo Afghánistánu. Elegantní a nezaměnitelný tvar tohoto tanku se stal symbolickým varováním pro každý národ, který měl tehdy v úmyslu vzdorovat sovětskému impériu. Množství vyrobených tanků T-54 napovídá, že Sověti se záhy po vítězství nad fašismem připravovali na další světovou válku.

Zdroj: 19fortyfive.com