Moderní vrtulník UH-1Y Venom přilétá do Česka. Dopravil jej gigantický letoun Boeing C-17 Globemaster III

Ve významném okamžiku pro české vojenské letectví dorazily na palubě obřího transportního letounu Boeing C-17 Globemaster III první kusy vrtulníků UH-1Y Venom.

Tento přírůstek do arzenálu České republiky značí zásadní krok ve strategii modernizace obranných sil, odchod od zastaralých postsovětských modelů k přijetí západní vojenské technologie, a ukazuje na hlubší obrannou a technologickou spolupráci mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.

UH-1Y Venom, známý svou robustností a všestranností, je víceúčelový vrtulník, který přináší do českého letectva nejen novou úroveň dynamické pohyblivosti, ale také značně rozšířené operační schopnosti. S délkou 17,78 metru, výškou 4,5 metru a maximální vzletovou hmotností 8390 kg je vybaven dvojicí motorů General Electric T700-GE-401C, každý o výkonu 1360 kW, což mu umožňuje dosahovat maximální rychlosti až 304 km/h. Jeho výzbroj, kombinace kulometů ráže 7,62 mm a 12,7 mm a schopnost nést rakety vzduch-země, činí z vrtulníku skutečně multifunkční platformu, píše portál Military.

Jedním z klíčových aspektů, na které se Česká republika při koupi UH-1Y Venom zaměřila, je jeho vysoký stupeň kompatibility s útočným vrtulníkem AH-1Z Viper. Oba typy vrtulníků sdílejí až 85 % svých komponentů, což zjednodušuje logistiku, údržbu a školení personálu. Tato unikátní vlastnost umožňuje českým pilotům a technickému personálu efektivně pracovat s oběma modely, snižuje náklady na provoz a zvyšuje celkovou bojovou efektivitu jednotek.

Zdroj: X; Military