Mocný letoun B-21 Raider. USA ukazují bombardér šesté generace

Americké letectvo právě zveřejnilo dvě nové oficiální fotografie prototypu bombardéru B-21 Raider. Tento americký bombardér se sníženou zjistitelností, technologií stealth a uspořádáním létajícího křídla je označován za strategický bombardér budoucnosti, který má mimo jiné posílit odstrašující schopnosti Spojených států, jak píše web AF. Připomínáme, co je tento stroj zač.

Společnost Northrop Grumman a americké ozbrojené síly poprvé oficiálně představily bombardér B-21 Raider 2. prosince 2022 s tím, že jde o první bombardér šesté generace na světě. B-21 Raider definuje novou technologickou éru a posiluje roli Ameriky při zajišťování míru prostřednictvím odstrašení.

B-21 Raider – Američané ukázali nové snímky

Od té doby uběhla již nějaká doba a Američané se rozhodli odhalit další fotografie ukazující B-21, který je údajně nejmodernějším bombardérem na světě. Jde o fotografie pořízené 28. listopadu 2022, tedy několik dní před uvedením bombardéru do provozu, ale teprve nyní je americké letectvo ukázalo světu. Podle služby umožňují fotografie zaznamenat několik nových detailů letounu B-21. Jde především o konstrukci letounu. Jeho příď se podobá přídi bombardéru B-2 a celé jeho uspořádání se tolik nepodobá X-47B, jak naznačovaly první fotografie.

Letoun B-21 již dlouho přitahuje značnou pozornost díky svému futuristickému vzhledu a potenciálním technickým specifikacím. Zatím je o nich známo jen málo. Někteří doufali, že společnost Northrop Grumman 2. prosince 2022 odhalí o stroji trochu více informací, ale americký bombardér budoucnosti stále zůstává poměrně velkou záhadou.

Bombardér typu stealth, který má nahradit stárnoucí flotilu bombardérů amerického letectva, má plnit mise na dlouhé vzdálenosti a nést různé kombinace zbraní – konvenčních i jaderných. Jeho úloha se neomezí pouze na bombardovací mise. Očekává se, že B-21 bude dobře plnit i úkoly v oblasti průzkumu, radioelektronického boje nebo řízení bojové činnosti.

Název stroje Raider je odkazem na bombardovací útok na Tokio, který byl proveden během druhé světové války 18. dubna 1942. Útok, přezdívaný „Doolittle Raid“, donutil Japonce k ústupu a zvýšil morálku Američanů a spojenců. Název je proto symbolický. Zejména proto, že Američané věří, že letoun B-21 Raider jim umožní prolomit nejtvrdší protileteckou obranu nepřítele. Kromě toho se očekává, že v budoucnu bude tvořit jeden z páteřních prvků americké jaderné triády (vedle ponorek a mezikontinentálních balistických raket), tedy jaderného odstrašení nepřátel.

Zdroj: redakce, af.mil