Mise obří lodi se prodlužuje. Na palubě kolosu USS Gerald R. Ford je dostatek místa pro více než 4 500člennou posádku

Letadlová loď USS Gerald R. Ford je největší letadlovou lodí na světě, které je v současnosti v provozu. Její rozměry jsou necelých 340 metrů na délku a přibližně 41 metrů na šířku. Výtlak lodi přesahuje 100 000 tun. Značné rozměry lodi nebrání tomu, aby zrychlila na rychlost 30 uzlů (přibližně 55 km/h). O to se starají dva jaderné reaktory A1B.

Především však USS Gerald R. Ford nese řadu nejmodernějších strojů patřících Spojeným státům. Patří mezi ně stíhačky F-35, ale jsou zde také desítky bezpilotních letounů. Kromě toho je na palubě letadlové lodi dostatek místa pro více než 4 500člennou posádku.

Dotyčná loď je rovněž plavidlem, které bylo vybaveno moderními elektromagnetickými katapulty. Ty nahradily parní řešení, která se používala na starších konstrukcích. Tato technologie umožňuje zvládnout více vzletů a přistání ve srovnání s předchůdci USS Gerald R. Ford.

Poslední mise se prodlužuje

Letadlová loď USS Gerald R. Ford zůstane v příštích několika týdnech ve Středozemním moři. Toto rozhodnutí bylo přijato proto, aby dvě americké letadlové lodě zůstaly v blízkosti Izraele, dokud bude pokračovat konflikt s Hamásem, píše portál Voanews.

Zdroj: Voanews