USS Gerald R. Ford vyslán do Evropy. Je to nejvýkonnější letadlová loď na světě

Spojené státy vyslaly do Evropy svou nejnovější letadlovou loď. USS Gerald R. Ford se svým vzhledem podobá starším plavidlům typu Nimitz, ale ve srovnání s nimi má mnohem větší schopnosti. Vysvětlujeme, čím se USS Gerald R. Ford liší od starších typů letadlových lodí.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford byla přijata do služby v roce 2017, ale trvalo několik let komplexního testování a odstraňování různých typů závad, z nichž některé byly výsledkem inovativních řešení. Loď mimo jiné prošla velkolepými testy pevnosti trupu, při nichž byly ve vodě poblíž jejích boků odpáleny velké nálože.

Poslední cvičení operační připravenosti bojových systémů (CSORE) provedla posádka letadlové lodi v červenci 2022, po němž byla loď prohlášena za plně připravenou k provozu. Plavba do Evropy, během níž se USS Gerald R. Ford účastní nepřetržitých cvičení s loděmi spojeneckých států, je první operační misí lodi, píše server Naval Technology.

Letadlové lodě Gerald R. Ford a Nimitz – rozdíly

USS Gerald R. Ford na první pohled připomíná letadlové lodě typu Nimitz, z nichž první vstoupila do služby v roce 1975. Má podobnou délku paluby (337 metrů, dříve 333 metrů) a podobný výtlak, něco málo přes 100 000 tun. Vizuální odlišností typu Ford je o něco menší.

Nejdůležitější rozdíly se však skrývají uvnitř trupu. Patří mezi ně i pohon, který zajišťují dva nové reaktory A1B (namísto dvou starších reaktorů A4W), které produkují téměř třikrát více energie.

Nový typ napájení se ukázal jako nezbytný mimo jiné kvůli novým elektromagnetickým katapultům používaným na Fordu, které nahradily parní katapulty. Ty zrychlí letoun F/A-18E/F Super Hornet, který váží téměř 30 tun (se zbraněmi a palivem), na 250 km/h za pouhé dvě sekundy.

Kolik misí zvládne denně?

V případě letadlové lodi USS Gerald R. Ford je to až 240 misí denně, což je přibližně o 70-80 misí více než na letadlové lodi Nimitz, jak uvádí server Military.

To je možné i přesto, že loď má menší posádku. V porovnání se staršími letadlovými loděmi, jejichž kompletní posádka, včetně pilotů a obsluhy letadel čítala přibližně 5 000 osob, by se počet členů posádky na nové lodi mohl mírně snížit na přibližně 4 700 osob.

Zdroj: redakce, military.com, naval-technology.com