Minimální ztráty polských tanků PT-91 Twardy na Ukrajině. Reaktivní pancéřování ERAWA značně zvyšuje schopnost tanku odolávat útokům kumulativními střelami

Polský tank PT-91 Twardy je v centru pozornosti díky jeho významnému přínosu na ukrajinském bojišti. Tento modernizovaný následovník sovětského T-72M1 se stal klíčovou součástí obranné strategie Ukrajiny proti ruské agresi. PT-91 Twardy přináší řadu vylepšení oproti svému předchůdci, což z něj činí odolnější a lépe vybavenou bojovou jednotku.

Vyznačuje se vylepšeným pohonným systémem S-12U, který nahrazuje původní motor W-46, poskytující výkon 850 koní. Klíčovým rozdílem je také instalace reaktivního pancéřování ERAWA, které značně zvyšuje schopnost tanku odolávat útokům kumulativními střelami. Toto vylepšení zásadně zlepšuje šance posádky na přežití v přímém boji, píše portál Armed Conflict.

Navzdory snahám ruských sil tank zničit, ukrajinské obranné síly hlásí minimální ztráty těchto vozidel. Z desítek dodaných tanků PT-91 na frontu byl zaznamenán jen jeden potvrzený případ ztráty, což svědčí o vysoké odolnosti a bojeschopnosti tohoto modelu. Přestože se Rusko pokusilo upozornit na slabiny PT-91, včetně nedostatku kvalifikovaného servisního personálu a přístupu k náhradním dílům, na bojišti se ukázala jeho odolnost.

Tank PT-91 Twardy disponuje také vylepšeným systémem řízení palby Drawa, což umožňuje efektivnější nasazení jeho hlavní zbraně – kanónu 2A46 Rapira-3 ráže 125 mm. Spolu s modernizovanými pozorovacími přístroji a zlepšenou komunikací v tanku díky radiostanici R-173 se PT-91 Twardy jeví jako robustní a spolehlivá bojová jednotka, schopná čelit výzvám moderního bojiště.

Zdroj: X; Armed Conflict