Objednal si je Irák, ale zamířily na Ukrajinu. Systém Pancir-S1 díky pouštní kamufláži poznáte i z dálky

Putinova armáda používá na Ukrajině exportní verzi systému Pancir-S1, který měl být původně odeslán do Iráku. Tato skutečnost svědčí o problémech s vybavením ruských sil protivzdušné obrany.

Ruská armáda pociťuje značný nedostatek protiletadlových systémů a je nucena odebírat je od exportních zákazníků, jak píše web Defense Express. Za zvláštní zmínku stojí verze systému Pancir-S1, která měla původně putovat do Iráku. Díky Iráku má zbraň specifickou pouštní kamufláž. Podívejme se na ni blíže.

Vývoz Pancyr-S1 na Ukrajinu

V roce 2014 Irák objednal 48 samohybných ruských protiletadlových kompletů Pancir-S1, z nichž polovina byla dodána v roce 2018. Náklady na zakázku podle dostupných informací činily 2,3 miliardy dolarů, v přepočtu cca 52 miliard Kč. Právě neobvyklá kamufláž odhalila původ zbraně v řadách útočníků.

Výskyt „iráckého“ Panciru může naznačovat, že Rusku dochází protiletadlová technika, což ho nutí zastavit dodávky vojenského exportu. Podobné případy byly zaznamenány již dříve, kdy Moskva mimo jiné odklonila dělostřeleckou munici určenou pro Ázerbájdžán a tanky určené pro Sýrii.

Pancir-S1 je namontován na kolovém nebo pásovém podvozku a do výzbroje armády se dostal v 90. letech. Souprava je schopna zasáhnout cíle letící ve výšce až 15 km. Zajímavé je, že prvním uživatelem této zbraně nebylo Rusko, ale Spojené arabské emiráty. Právě v této arabské zemi byly v roce 2002 provedeny první testy systému a o dva roky později byly dodány první verze Pancirů, namontované na německých nákladních vozidlech MAN SX.

Komplex je schopen fungovat automaticky díky použití radiolokátorů a systému řízení palby. Pancir-S1 je vybaven raketami i rychlopalnými zbraněmi. Systém má modulární konstrukci, která umožňuje rychlou a snadnou výměnu všech jeho součástí, jak píše server Army Recognition.

Dolet střel (v závislosti na variantě) se pohybuje mezi 20 a 30 km. Střely mají bojovou hlavici o hmotnosti 20 nebo 25 kg a jejich rychlost se pohybuje mezi 4 700 a 6 100 km/h. Tyto zbraně však během syrského konfliktu selhaly a prohrály střet s izraelskými raketami a letadly.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, armyrecognition.com