Mercedes testuje, zda by humanoidní roboti dokázali vypomoct zaměstnancům na výrobní lince

Mercedes bude zpočátku zkoumat, zda by robot Apollo společnosti Apptronik byl schopen dodávat díly lidským pracovníkům na výrobní lince, píše web The Verge.

Automobilová společnost Mercedes-Benz zkouší, jak by se dali humanoidní roboti využít k automatizaci „manuální práce s nízkou kvalifikací a fyzickou náročností“. V pátek robotická společnost Apptronik oznámila, že uzavřela s Mercedesem obchodní dohodu o vyzkoušení toho, jak lze roboty, jako je Apollo – 160kilový dvounohý robot společnosti Apptronik, využít ve výrobě. Tato zpráva následuje po podobném pilotním projektu, který v lednu oznámila společnost BMW.

Apptronik uvádí, že Mercedes zkoumá, zda by roboti Apollo dokázali dodávat komponenty zaměstnancům na výrobní lince.

Podle společnosti Apptronik by humanoidní roboti umožnili výrobcům vozidel začít automatizovat výrobní úkoly, aniž by museli předělávat stávající zařízení. Společnost uvádí, že se její přístup soustředí na automatizaci některých fyzicky náročných, opakujících se a nudných úkolů, pro které je stále obtížnější najít spolehlivé pracovníky.

Mercedes začal v maďarské továrně zkoušet nezveřejněný počet robotů Apollo. Země se již několik let potýká s nedostatkem pracovních sil, protože pracovníci migrují do západní Evropy.

„Jedná se o novou hranici a my chceme pochopit potenciál robotiky i automobilové výroby, abychom zaplnili nedostatek pracovních sil v oblastech, jako je nízkokvalifikovaná, opakující se a fyzicky náročná práce, a uvolnili naše vysoce kvalifikované členy týmu na lince pro výrobu nejžádanějších automobilů na světě,“ uvedl šéf výroby Mercedesu Jörg Burzer.

Apollo měří metr osmdesát a Apptronik tvrdí, že tento robot dokáže zvedat předměty o hmotnosti až 55 kilogramů. Jeho podoba se příliš neliší od jiných humanoidních robotů ve vývoji, jako je robot Optimus společnosti Tesla nebo roboti Figure 01, které BMW zkouší ve svém výrobním závodě v Jižní Karolíně v USA.

Zdroj: The Verge