Masivní obludy Bulldog jsou postrachem všech povstalců. Teď budou řádit na Ukrajině

FV430 Mk.3 Bulldog je modernizovaná verze obrněného transportéru britské armády FV430, který byl vyvinut v roce 2006 společností BAE Systems pro britské vojenské mise v Iráku a Afghánistánu. Vozidlo vstoupilo do služby o rok později a čelilo povstalcům. Vysvětlujeme, co vozidla umí.

Britský transportér Bulldog obsluhuje dvoučlenná posádka a může přepravovat až 10 výsadkových jednotek. Vozidlo je vybaveno reaktivním pancířem a ochranou proti minám, které navrhla izraelská společnost Rafael. Vůz byl také doplněn o vznětový motor (jeho výkon je 240 koní) a mechanismus řízení. Hmotnost vozidla ve standardním provedení je více než 15 tun.

Bulldog poskytuje ochranu proti palbě z ručních zbraní a dělostřelecké palbě a má dobrou strategickou a terénní mobilitu. Je vyzbrojen kulometem ráže 7,62 mm a má maximální dojezd 480 km. Motorový prostor s převodovkou se nachází na levé straně a sedadlo řidiče na pravé straně, jak uvádí web Military Today.

V některých ohledech má Bulldog podobné vlastnosti jako britské bojové vozidlo pěchoty FV510 Warrior. Především je schopen účastnit se stejných misí a poskytuje podobnou úroveň ochrany. Vozidlo může dosáhnout rychlosti až 52 km/h (novější verze až 72 km/h).

Britští „buldoci“ pro Ukrajinu

Spojené království daruje Ukrajině více než 100 obrněných vozidel, včetně pásových obrněných transportérů FV430 Bulldog, oznámil ministr obrany Ben Wallace. Stroje jsou součástí nového balíčku vojenské pomoci, který připravil Londýn.

Zdroj: redakce, military-today.com, Mil