Malé Slovinsko se vyzbrojuje. Vybralo si protiletadlový systém používaný na Ukrajině. Střela systému IRIS-T SLM vidí tepelný obraz cíle

Válka na Ukrajině je ideálním testovacím a odbytovým prostorem pro výzbroj z Evropy. Účinnost systému IRIS-T SLM v tamním regionu pravděpodobně ovlivnila volbu Slovinska pro tento systém. Představujeme výkony protiletadlového systému IRIS-T SLM.

Systém IRIS-T SLM je jedním z technologicky nejvyspělejších systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu na světě, který si nyní vybralo i malé Slovinsko, píše portál Altair. Tyto pozemní protiletadlové systémy vyvinuté společností Diehl Defence jsou výsledkem vývoje střely vzduch-vzduch krátkého dosahu IRIS-T, která vstoupila do služby u německého válečného letectva v roce 2005.

Střela IRIS-T byla výsledkem evropského projektu financovaného Německem, Řeckem, Norskem, Švédskem, Itálií a po určitou dobu i Kanadou nacházející se za Atlantikem. Byla vyvinuta jako nástupce známé americké střely AIM-9 Sidewinder.

Výsledkem tohoto projektu je mimořádně moderní střela s doletem přibližně 25 km, která se vyznačuje výjimečnou manévrovatelností, jíž bylo dosaženo využitím technologie vektorování tahu. Střela IRIS-T schopna odolat přetížení výrazně přesahujícímu 60 G.

Kromě toho může střela nejen sestřelovat letadla, ale může být použita i k sestřelování přilétajících raket středního doletu a je odolná vůči sebeobranným systémům používaným na letadlech. Odolnost zajišťuje vysoce pokročilá samonaváděcí hlavice založená na infračerveném senzoru čtvrté generace známém také jako IIR z anglického Imaging Infra-Red, který vidí tepelný obraz cíle, nikoliv pouze tepelnou skvrnu.

Kromě toho je hlavice rakety podpořena pokročilým algoritmem, který umožňuje předstírané útoky, jejichž cílem je donutit cíl ke ztrátě energie provedením úhybných manévrů před zahájením vlastního útoku.

Postupem času Němci rozpoznali, že podobně jako Norové odpovědní za systém NASAMS mohou tyto střely používat také jako střely země-vzduch. Zde Němci vyvinuli dvě varianty IRIS-T SL, přičemž varianta SLS využívala střely vzduch-vzduch a systém SLM, navržený později, jehož zkoušky skončily v roce 2014.

Druhý systém využívá přepracované střely s doletem prodlouženým na 40 km díky použití většího raketového motoru a přidání komunikačního spojení a kompletního navigačního systému GPS a INS. Systém prokázal svou účinnost na Ukrajině, kde informace hovořily o stoprocentním sestřelení. IRIS-T SLM bude pro Slovinsko velkým pokrokem, protože v současné době používá staré post-německé systémy Roland FRR.

Zdroj:Altair, Armyrecognition ,Wikipedia