Má se stát nejvyšší budovou světa! Po letech odkladů byla v Saúdské Arábii obnovena stavba věže Jeddah Tower. Postaví ji bin Ládinové

Po letech odkladů byla tento týden v Saúdské Arábii obnovena stavba věže Jeddah Tower, která se má stát nejvyšší budovou světa. Mrakodrap bude po dokončení měřit 1 000,04 metrů a stane se tak první stavbou v historii, která dosáhne výšky přes 1 km. Je součástí ambiciózního ekonomického projektu v hodnotě 20 miliard dolarů v blízkosti Rudého moře, jednoho z několika megaprojektů, které se v současné době v království realizují.

Jeddah Tower, projekt za 1,2 miliardy dolarů (28 miliard korunp, který navrhla chicagská kancelář Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, bude zahranovat kombinaci luxusních hotelů, kanceláří a krátkodobých pronájmů. Architektonická kancelář potvrdila, že výstavba je opět v plném proudu. Název Jeddah Tower je odvozen od jeho umístění v Džiddě, významném přístavním městě podél Rudého moře a druhém nejlidnatějším městě Saúdské Arábie.

Stavba byla zahájena v roce 2013, ale v roce 2018 byla zastavena, když byl její hlavní dodavatel, společnost Binladin Group, odvolán po zatčení jejího prezidenta Bakra bin Ládina, nevlastního bratra Usámy bin Ládina. A to v rámci protikorupčních čistek iniciovaných saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. Projekt se dále zpozdil kvůli pandemii covid-19.

Když byla stavba před šesti lety zastavena, byla podle časopisu Architectural Digest dokončena přibližně třetina stavby. Od té doby se nad Džiddou tyčí nedokončený skelet budovy. Po dokončení překoná Džidda Tower o více než 500 metrů svou sousední budovu Burdž Chalífa v Dubaji, která je v současnosti držitelem titulu nejvyšší budovy světa. Bude dvakrát vyšší než newyorská Empire State Building a jedenáctkrát vyšší než Socha svobody.

Mrakodrap bude mít největší veřejně přístupnou observatoř na světě s moderním výtahovým systémem, který bude obsahovat 59 výtahů, jež budou návštěvníky přepravovat rychlostí až 33 metrů za sekundu. Unikátní třípatrová půdorysná stopa věže optimalizuje obytný prostor a výhled z oken, zatímco její kuželovitý tvar podle architekta výrazně snižuje odpor větru ve velkých výškách.

Firma předpokládá, že stavba bude dokončena v příštích čtyřech až pěti letech, přičemž nový dodavatel by měl být oznámen v příštích týdnech.
Ambiciózní plán se snaží posílit globální image Saúdské Arábie a vytvořit z ní významného ekonomického hráče na světové scéně v době konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2034, které se má konat na místech po celém království.

Zdroj: Newsweek.com, smithgill.com